Jan Chrystian Kamsetzer - niedoceniany artysta. Wykład (wideo)
Rysownik, projektant i architekt, nierzadko pozostający na marginesie historii sztuki. Jan Chrystian Kamsetzer, bo o nim mowa, był bohaterem wykładu dr hab. Barbary Arciszewskiej z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń", który odbył się 30 listopada w Pałacu na Wyspie.
WięcejMłodzi historycy o Stanisławie Auguście. Sympozjum w Pałacu na Wyspie
Rola króla Stanisława Augusta w szerzeniu idei Oświecenia wśród społeczeństwa polsko-litewskiego - to temat sympozjum, które odbyło się 25 listopada 2016 r. w Pałacu na Wyspie, z okazji 252. rocznicy koronacji ostatniego władcy Polski. Swoje badania przedstawili młodzi historycy.
WięcejŁazienki Królewskie nagrodzone w konkursie "Warszawa bez barier”
Stara Oranżeria dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - to projekt, za który Łazienki Królewskie otrzymały nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji "Warszawa bez barier". Wyróżnienie wręczono podczas Wielkiej Gali Integracji, która odbyła się 19 listopada 2016 r. w Arenie Ursynów.
Więcej"Światło literatury". Mykoła Riabczuk w Pałacu na Wyspie (wideo)
Mykoła Riabczuk, ukraiński poeta, eseista i socjolog kultury gościł 23 listopada 2016 r. w Łazienkach Królewskich. Spotkanie z cyklu "Światło literatury" odbyło się w Pałacu na Wyspie.
Więcej"Darmowy listopad" 2016 na półmetku. Co odkryjesz w Łazienkach?
Listopadowe atrakcje w naszym Muzeum przyciągają zwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszą się rodzinne warsztaty, lekcje muzealne oraz nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii. "Darmowy listopad" trwa tylko do końca miesiąca, warto więc skorzystać z okazji i wybrać się do Łazienek, by odkryć je na nowo.
WięcejMieszczanie, chłopi, dysydenci. Wykład prof. Kriegseisena (wideo)
Jak w XVIII wieku wyglądała sytuacja nieuprzywilejowanych politycznie grup społecznych, czyli mieszczan, chłopów i dysydentów? Opowiadał o tym prof. Wojciech Kriegseisen podczas wykładu, który odbył się 16 listopada 2016 r. w Pałacu na Wyspie.
Więcej"Darmowy listopad" 2016. Zwiedzaj bezpłatnie Łazienki Królewskie
Od 2 do 30 listopada 2016 r. w Łazienkach Królewskich można zwiedzać bezpłatnie cenne zabytki i oglądać znakomite kolekcje dzieł sztuki z czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. W ramach akcji "Darmowy listopad" zapraszamy także na nocne zwiedzenie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii oraz 200 lekcji muzealnych.
Więcej"Oblicza starości". Niezwykła wystawa w Galerii Plenerowej
Zdjęcia osób w podeszłym wieku i ich historie tworzą niezwykłą wystawę, którą do 30 listopada można oglądać w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli. - To próba innego spojrzenia na starość - pełnego zrozumienia, czułości i podziwu - podkreślają organizatorzy ekspozycji.
WięcejAnna Frajlich w Łazienkach. Spotkanie z wybitną poetką
Anna Frajlich, wybitna polska poetka i publicystka, na stałe mieszkającą w Stanach Zjednoczonych, 13 listopada 2016 r. gościła w Łazienkach Królewskich. Podczas spotkania w Pałacu na Wyspie opowiadała swojej twórczości. Rozmowę prowadziła Hanna Maria Giza, dziennikarka i reżyserka słuchowisk radiowych.
Więcej10-metrowy szal na Pomniku Chopina
Fryderyk Chopin znany był ze starannego dobierania swojej garderoby i dbania o jej najdrobniejszy detal. Aby upamiętnić wybitnego kompozytora, Teatr Wielki - Opera Narodowa udekorował jego pomnik w Łazienkach Królewskich pięknym, niebieskim szalem.
Więcej"Świadek historii" 2016. Nagrody IPN w Pałacu na Wyspie
Jesteście naszymi emisariuszami i ambasadorami sprawy polskiej. Dziękujemy - mówił Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wręczając tegoroczne nagrody "Świadek historii" osobom szczególnie zasłużonym dla promowania polskiej historii. Uroczystość wręczenia wyróżnień IPN odbyła się 10 listopada 2016 r. w Pałacu na Wyspie.
Więcej"Światło literatury". Wiesław Myśliwski o swojej twórczości (wideo)
Pod hasłem "Okazać wyrozumiałość losowi" w Łazienkach Królewskich odbyło się 26 października 2016 r. spotkanie z Wiesławem Myśliwskim, twórcą wielkich narracji, dwukrotnym laureatem nagrody literackiej "Nike".
WięcejPoznaj z dziećmi Łazienki. Darmowe oprowadzanie dla rodzin
Dzieci wraz z opiekunami zapraszamy na pełne atrakcji niedzielne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii. Będzie można zobaczyć, jak mieszkał król Stanisław August, a nasi edukatorzy w ciekawy i przystępny sposób opowiedzą o dziełach sztuki gromadzonych przez władcę.
WięcejNocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii
W każdą sobotę listopada od godz. 19.00 do godz. 23.00 zapraszamy na nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii wraz z Teatrem Królewskim. Polecamy je wszystkim, którzy chcieliby zobaczyć nastrojowo oświetlone wnętrza, a także posłuchać historii królewskich kolekcji malarstwa i rzeźby Stanisława Augusta, opowiadanych przez naszych edukatorów.
WięcejKrólewskie rezydencje zapraszają na darmowe zwiedzanie (wideo)
Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Jana III w Wilanowie i Łazienki Królewskie - najpiękniejsze siedziby polskich władców - zapraszają na "Darmowy listopad" w rezydencjach królewskich. Przez cały miesiąc wstęp do tych muzeów będzie bezpłatny.
WięcejŁazienki Królewskie w filmie o Stanisławie Lemie
Borys Lankosz, twórca "Rewersu" i "Ziarna prawdy", wyreżyserował pierwszy dokumentalny film biograficzny poświęconym wybitnej postaci polskiej fantastyki - Stanisławowi Lemowi. Część zdjęć powstała w zabytkowych wnętrzach Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii.
WięcejKoncert poświęcony pamięci prof. Marka Kwiatkowskiego
22 października 2016 r. w Pałacu na Wyspie odbył się koncert poświęcony pamięci prof. Marka Kwiatkowskiego, wieloletniego dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Wśród licznie zebranych gości była małżonka profesora - Maria Irena Kwiatkowska.
WięcejDuńska kultura jedzenia w Oświeceniu. Wykład Benno Blæsilda (wideo)
Benno Blæsild, ekspert w dziedzinie duńskiej kuchni, autor licznych książek i programów telewizyjnych na ten temat, poprowadził wykład poświęcony duńskiej kulturze jedzenia w Oświeceniu. Spotkanie odbyło się 20 października 2016 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejIII Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego. Koncerty dla dzieci i dorosłych
Koncerty, recitale, a także warsztaty i spotkania muzyczne dla dzieci - to główne atrakcje III Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. Nie zabraknie również filmów i dyskusji o twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu.
Więcej