Wystawa: Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich
Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty oraz fragmenty dekoracji.
WięcejWydarzenia do wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Stanisław Wyspiański to wyjątkowa postać w polskiej kulturze. Poznaj jego niepowtarzalny styl jako pisarza, malarza, rysownika oraz projektanta. Na wydarzenia zainspirowane życiem i twórczością wybitnego artysty zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
WięcejObraz z królewskiej kolekcji w muzealnych zbiorach
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Łazienki Królewskie wzbogaciły się o kolejny obraz z kolekcji króla Stanisława Augusta. To dzieło "Rybacy i łódź nad zatoką", które w 1777 r. namalował Philip Jacob Hackert, wzięty niemiecki pejzażysta.
WięcejTablica upamiętniająca prof. Marka Kwiatkowskiego
Na budynku Podchorążówki zawisła tablica upamiętniająca prof. Marka Kwiatkowskiego, pierwszego dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 19 grudnia 2024 r.
WięcejŁazienkowskie ogrody i Pałac na Wyspie w modelu 3D
W ramach dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy w drugiej połowie 2024 r. odbyła się digitalizacja łazienkowskich ogrodów oraz Pałacu na Wyspie. Powstały modele 3D cennych zabytków, które posłużą ich bieżącemu utrzymaniu oraz badaniom konserwatorsko-historycznym.
WięcejSpędź świąteczno-noworoczny czas w Łazienkach Królewskich
Ozdobione kolorową iluminacją ogrody oraz piękne zabytkowe wnętrza sprzyjają wypoczynkowi. Odwiedźcie Muzeum Łazienki Królewskie w okresie świąteczno-noworocznym i sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na zwiedzających.
WięcejŚwiąteczna iluminacja w Alei Chińskiej
Muzeum Łazienki Królewskie rozbłysło świąteczno-noworocznym blaskiem. Aleję Chińską - od bramy przy ul. Agrykola do bramy przy ul. Gagarina - zdobi stylowa iluminacja świetlna.
Więcej11. edycja konkursu na krzyżówkę ekologiczną
Uczniów szkół podstawowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych wraz z nauczycielami zapraszamy do udziału w 11. edycji ogólnopolskiego konkursu na krzyżówkę ekologiczną. Na zwycięzców czekają nagrody.
WięcejMinistrowie finansów Trójkąta Weimarskiego w Łazienkach Królewskich
Spotkanie ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego odbyło się 12 grudnia 2024 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Rozmowy dotyczyły bieżących spraw, w priorytetów polskiej prezydencji w UE.
WięcejPrestiżowe nagrody dla muzealnych wydawnictw
Dwie publikacje Muzeum Łazienki Królewskie zostały nagrodzone w tegorocznej, trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu "Muzealna Książka Roku". Inne wydawnictwo otrzymało wyróżnienie w 32. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
WięcejWernisaż wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego"
Z udziałem zaproszonych gości 28 listopada 2024 r. w Pałacu na Wyspie odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji, przybliżającej historię powstania i dzieje sceniczne "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. - Wystawa to wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w bogactwo wyobraźni artysty, którego życie i twórczość wpisały się w kanon polskiej kultury narodowej - napisała Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
WięcejSłuchowisko "Listy do króla"
Wybitni aktorzy zaprezentowali przy muzyce na żywo fragmenty korespondencji króla Stanisława Augusta i jego nadwornego malarza, Marcello Bacciarellego. Słuchowisko odbyło się 7 grudnia 2024 r. w Teatrze Królewskim.
WięcejPosiedzenie Rady Muzeum Łazienki Królewskie
Podczas posiedzenia, które odbyło się 3 grudnia 2024 r. w Nowej Palmiarni, Rada Muzeum jednogłośnie przyjęła plan pracy Łazienek Królewskich na nadchodzący rok.
Więcej"In memoria amicorum". Księga pamiątkowa ku czci prof. Zbigniewa Wawra
Dwa lata po śmierci prof. ucz. dr. hab. Zbigniewa Wawra została wydana publikacja, upamiętniająca jego naukowe dokonania oraz spuściznę. Biografię badacza i muzealnika uzupełniają wspomnieniowe teksty przyjaciół.
WięcejSpotkanie ministrów Wielkiej Piątki UE i Wielkiej Brytanii w Łazienkach Królewskich
Obrady ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii odbyły się 19 listopada 2024 r. w Pałacu na Wyspie. Tematem rozmów plenarnych były relacje transatlantyckie i europejska polityka bezpieczeństwa.
WięcejWojenne relikty odkryte na terenie łazienkowskich ogrodów
Szczątki trzech koni oraz elementy uzbrojenia i oporządzenia wojskowego zostały odkryte na terenie łazienkowskich ogrodów podczas prac inwestycyjnych przy Nowej Oranżerii. Znalezisko pochodzi z czasów kampanii wrześniowej z 1939 r.
Więcej"Golec rzymski w koszuli". Nowa publikacja Łazienek Królewskich
Pomnik ks. Józefa Poniatowskiego to jeden z najważniejszych monumentów w Polsce i jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Warszawie. Nieznane karty z historii arcydzieła Bertela Thorvaldsena odkrywa najnowsza publikacja naukowa Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejZmiany klimatyczne a łazienkowskie drzewa
W ostatnich miesiącach zmiany klimatyczne stały się wyjątkowo dotkliwe dla zabytkowych ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie. Cieplejszy i bardziej suchy klimat oraz silne wiatry powodują, że ochrona historycznej szaty roślinnej stanowi coraz większe wyzwanie.
WięcejNiezwykłe odkrycie w Małej Oficynie
Podczas remontu w zabytkowej Małej Oficynie na terenie łazienkowskiego folwarku zostały odsłonięte deski sufitowe. Pochodzą one z historycznych skrzyń, w których w 1915 r. Rosjanie wywieźli dzieła sztuki z Łazienek Królewskich do Moskwy.
Więcej