Oszajca inauguruje cykl "Światło literatury". Kolejne spotkania z Zadurą i Krall (wideo)
Spotkanie z o. Wacławem Oszajcą, poetą i jezuitą zainaugurowało nowy cykl "Światło literatury”, w ramach którego w Łazienkach Królewskich goszczą wybitni pisarze. O swojej twórczości, jako kolejni, opowiedzą Bohdan Zadura i Hanna Krall.
WięcejStara Oranżeria jak nowa. Zakończył się kilkuletni remont
Stara Oranżeria odzyskała dawną świetność. Dzięki pracom konserwatorów, budynek powrócił do wyglądu i funkcji z czasów króla Stanisława Augusta. Środki na remont, przeprowadzony w latach 2012-2016, pochodziły z Funduszy Norweskich oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejGwiazdy Teatru Ateneum czytają poezję w Łazienkach Królewskich (wideo)
Podczas majowych "Salonów Poezji K40" w Teatrze Królewskim będzie można posłuchać utworów jednego z najwybitniejszych poetów rzymskich - Owidiusza. Zinterpretują je aktorzy Teatru Ateneum - Marian Opania, Tadeusz Borowski oraz Artur Barciś. Wcześniej wiersze Andrzeja Domalika przedstawił Piotr Fronczewski.
WięcejWarsztaty rodzinne. Zrób z dziećmi miniaturowy domek
Jeśli chcesz wraz ze swoimi dziećmi wykonać miniaturowy domek, podobny do XVII-wiecznych holenderskich mieszkań, przyjdź na warsztaty do Łazienek Królewskich. Podczas pięciu spotkań będzie można dowiedzieć się, jak kilkaset lat temu wyglądały wnętrza.
WięcejWarszawskie Dni Kawaleryjskie. Pokazy i zawody konne na hipodromie
Widowiskowe zawody we władaniu szablą i lancą, skoki przez przeszkody oraz pokazy konne można było oglądać podczas III Dni Kawaleryjskich na hipodromie w Łazienkach Królewskich.
WięcejMłodzi wirtuozi w Łazienkach. Na koncercie wybrzmiał Chopin
Znakomici instrumentaliści z młodego pokolenia polskich muzyków wystąpili 7 maja 2016 r. podczas koncertu w Pałacu na Wyspie. Nastoletni artyści, którzy wykonali m.in. utwory Chopina, są uczestnikami programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
WięcejMetresy Ludwika XV i ich wpływ na francuski styl (wideo)
Epoka dworskiej elegancji i wyrafinowanego luksusu w modzie, malarstwie oraz wnętrzach - takie było francuskie rokoko. Na jego styl wpłynęły dwie słynne markizy - oficjalne metresy Ludwika XV - Madame de Pompadour i Madame du Barry. Opowiedziała o nich dr Agnieszka Rosales Rodriguez, podczas wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
WięcejSztuka z holenderskich kolekcji w Galerii Plenerowej. "Pobudza wyobraźnię" (wideo)
Aż 63 prace obrazujące różne formy relacji: od abstrakcyjnej do realistycznej oraz związki między ludźmi, a także człowiekiem i naturą, można było oglądać od 1 kwietnia do 5 maja 2016 r. w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. Wystawa powstała z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów.
WięcejPokazy florystyczne w Starej Oranżerii. Tak powstawały unikalne bukiety (wideo)
Setki pięknych kwiatów, ułożonych w inspirowane XVII-wiecznym malarstwem bukiety, można było podziwiać w Starej Oranżerii. 10 kwietnia odbyły się tam pokazy florystyczne, przygotowane przez duet KWIATY&MIUT. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego niezwykłego wydarzenia.
WięcejNiezwykłe odkrycie w Starej Oranżerii. XVIII-wieczna miarka schowana pod podłogą
Podczas prac remontowo-konserwatorskich w Starej Oranżerii znaleziono unikatową stolarską miarkę, pochodzącą prawdopodobnie z ok. 1780 roku. Narzędzie, mimo że ma ponad 230 lat, zachowało się w doskonałym stanie.
WięcejSeminarium "Connection". Dyskusja o sztuce współczesnej (wideo)
Sztuce współczesnej w kolekcjach korporacyjnych zostało poświęcone seminarium "Connection”, które odbyło się 14 kwietnia w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Zapraszamy do obejrzenia spotkania w Wirtualnym Muzeum.
WięcejDominik Merlini - architekt czy tylko zdolny dekorator? Wykład dr hab. Barbary Arciszewskiej (wideo)
Dominik Merlini to jedno z najbardziej znanych nazwisk w polskiej sztuce drugiej połowy XVIII wieku. O królewskim architekcie, który swoją karierę zawdzięczał rodzinnym koneksjom, opowiadała dr hab. Barbara Arciszewska, podczas wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń".
WięcejProf. Rosanvallon w Pałacu na Wyspie. Obejrzyj debatę z wybitnym intelektualistą (wideo)
- Nasze ustroje możemy nazywać demokratycznymi, ale my przecież nie jesteśmy rządzeni w sposób demokratyczny - uważa Pierre Rosanvallon, profesor z Collège de France. Debata z udziałem wybitnego francuskiego intelektualisty odbyła się 6 kwietnia, w Pałacu na Wyspie.
WięcejSekrety XVIII-wiecznej Wenecji. Obejrzyj wykład prof. Kiliana (wideo)
Festyny, karnawały, parady i widowiska - tak XVIII-wieczna Wenecja reagowała na chaos i pogłębiający się w kraju kryzys. O tym, kto wykładał pieniądze na fajerwerki i dbał o to, by Wenecjanom nie brakowało rozrywek, opowiedział prof. Jarosław Kilian podczas wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika władców".
WięcejMajówka 2016 w Łazienkach Królewskich
Zapraszamy na majówkę w Łazienkach Królewskich. Można będzie wziąć udział w pełnym atrakcji Pikniku Europejskim, obejrzeć arcydzieło z holenderskich kolekcji, a także bezpłatnie zwiedzić obiekty, w tym odnowioną Starą Oranżerię.
WięcejKwiecień w Muzeum. Poznaj Zefira i Florę
Niezwykle rzadkie malowidło plafonowe z wizerunkiem mitologicznych postaci Zefira i Flory można będzie oglądać, podczas kwietniowego zwiedzania Łazienek Królewskich. Nie zabraknie przy tym ciekawych opowieści o słynnym dziele.
WięcejWarszawskie przygody Casanovy. Wykład prof. Cegielskiego (wideo)
Bywał gościem króla, romansował z balerinami oraz pojedynkował się z hrabią Ksawerym Branickim - Giacomo Girolamo Casanova miał w Warszawie wiele przygód, które przeszły do legendy. Opowiedział o nich prof. Tadeusz Cegielski, podczas wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń". Zapraszamy do oglądania spotkania w Wirtualnym Muzeum.
WięcejNiezwykła sesja blogerki Rebellook w Łazienkach. Oto efekty
W letniej rezydencji króla Stanisława Augusta odbyła się sesja zdjęciowa blogerki Magdy Samborskiej, znanej jako Rebellook. Minimalistyczne stylizacje zostały sfotografowane w pięknych przestrzeniach Pałacu na Wyspie oraz Starej Oranżerii.
WięcejRodzinne warsztaty. Odkryj z dziećmi Łazienkowski Ogród (wideo)
Jakie gatunki drzew i kwiatów rosną w Łazienkach Królewskich, a jakie były tu kiedyś? Czym różni się ogród angielski od francuskiego oraz co wspólnego z ogrodem mają wyspa, labirynt i grota? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie nowych warsztatów rodzinnych, które odkryją przed dziećmi tajemnice zielonego otoczenia Muzeum.
Więcej