Międzynarodowa konferencja naukowa "Wilno i jego wspólnoty w XIII-XXI wieku"
Uczczeniu 700-lecia pierwszej wzmianki o Wilnie w źródłach historycznych poświęcona będzie międzynarodowa konferencja naukowa w Muzeum Narodowym - Pałacu Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jednym z organizatorów wydarzenia jest Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejWernisaż wystawy "Powstanie Styczniowe 1863 roku"
Uroczyste otwarcie wystawy, upamiętniającej 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, odbyło się 17 stycznia 2023 r. w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie. Ekspozycję przygotowała Centralna Biblioteka Wojskowa, a jednym z jej pomysłodawców był prof. Zbigniew Wawer.
WięcejPożegnanie prof. Zbigniewa Wawra. "Był dobrym człowiekiem i wielkim patriotą"
Prof. Zbigniew Wawer, wybitny historyk i muzealnik, spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Prezydent pośmiertnie odznaczył dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. "Polska przedwcześnie straciła wielkiego popularyzatora swojej historii i kultury" - napisał Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości pogrzebowych.
WięcejOdszedł profesor Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie
12 grudnia 2022 r., po ciężkiej chorobie, zmarł prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. "Nie znajduję słów, które mogłyby wyrazić jak wielka to strata. Strata dla kultury, dla nas wszystkich. Wybitny muzealnik, wspaniały, ciepły człowiek. Rodzinie i Bliskim składam wyrazy współczucia. Żegnaj, Zbyszku!" - tymi słowami pożegnał dyrektora wicepremier, prof. Piotr Gliński.
WięcejUnikatowe pojazdy konne w łazienkowskich zbiorach
Brek oraz buggy - unikatowe pojazdy konne z ubiegłych stuleci trafiły do muzealnej kolekcji. Pierwszy z nich można już oglądać na wystawie w Stajniach Kubickiego. Zakup obu zabytków sfinansowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejCenne wojskowe pamiątki w muzealnej kolekcji
Czapki kawalerzystów oraz przedwojenne dokumenty, w tym dyplomy honorowe i patenty oficerskie, wzbogaciły zbiory Muzeum Łazienki Królewskie. Zakup cennych wojskowych pamiątek sfinansowany został dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej"Noc listopadowa". Plenerowe widowisko teatralne w Łazienkach
Po raz pierwszy w historycznych ogrodach Łazienek Królewskich wystawione zostało plenerowe widowisko teatralne "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl wyreżyserował Leszek Zduń, a zagrali znakomici aktorzy scen polskich.
WięcejOchrona prawna graficznych znaków towarowych Muzeum
Na wniosek Muzeum Łazienki Królewskie znaki towarowe "Pałac na Wyspie" oraz "Stara Oranżeria" zostały objęte ochroną prawną. Oba są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej i posługiwanie się nimi jest uregulowane.
Więcej#PuzzleKuratorskie. Poznaj królewskie dzieła
Zajrzyj do ukochanej rezydencji króla Stanisława Augusta. W nowym cyklu #PuzzleKuratorskie historycy sztuki prezentują najciekawsze dzieła z Pałacu na Wyspie oraz Starej Oranżerii, które - niczym elementy układanki - tworzą jedno z najpiękniejszych miejsc oświeceniowej Europy.
WięcejKampania "Puste Ramy"
Kilkanaście muzeów z całego kraju, w tym Łazienki Królewskie, bierze udział w kampanii "Puste ramy", która przypomina o dobrach kultury utraconych przez państwo polskie w czasie II wojny światowej. Jej inicjatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejSeminarium "Studium dostępności". Relacja z wydarzenia
Czy muzeum może być dostępne dla każdego? Jak dostosować zabytkowe wnętrza do potrzeb szerokiej publiczności, w tym osób z niepełnosprawnościami? To dwa z wielu zagadnień, jakie poruszali uczestnicy seminarium "Studium dostępności", które odbyło się 24 i 25 października 2022 r. w Łazienkach Królewskich.
Więcej"Fotowspomnienia". Twórz z nami Archiwum Społeczne Łazienek
Zapraszamy do udziału w drugiej edycji projektu "Fotowspomnienia", w ramach którego powstaje Archiwum Społeczne Łazienek Królewskich. Tym razem, poza zdjęciami, nadsyłać można również kopie dokumentów i fotografie łazienkowskich pamiątek. Cezurą czasową jest rok 1995.
WięcejDyrektor Łazienek Królewskich odznaczony przez prezydenta Łotwy
W 104. rocznicę odzyskania przez Łotwę niepodległości prof. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, odznaczony został przez prezydenta Egilsa Levitsa Komandorią Krzyża Uznania Republiki Łotewskiej.
WięcejWystawa: Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery
Wybitne dzieła malarzy flamandzkich, holenderskich oraz włoskich ze zbiorów Dulwich Picture Gallery w Londynie oglądać można w Muzeum Łazienki Królewskie od 9 września do 1 grudnia 2022 r. Obrazy te prezentowane są w Polsce po raz pierwszy.
WięcejProf. Zbigniew Wawer kolejną kadencję dyrektorem Łazienek Królewskich
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ponownie powołał prof. dr. hab. Zbigniewa Wawra na stanowisko dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Prof. Wawer kieruje instytucją od 2018 r.
WięcejNowy plac zabaw w Łazienkach Królewskich
Edukacyjno-rekreacyjne miejsce dla wszystkich zwiedzających, z nowoczesną i ekologiczną infrastrukturą. Taki jest nowy plac zabaw, który powstał w Łazienkach Królewskich.
Więcej"Świadek historii" 2022. Nagrody IPN wręczone w Pałacu na Wyspie
Działacze polonijni z Australii, Kazachstanu, Rumunii i Włoch, a także badacze nazistowskich zbrodni wojennych oraz historii polskiej wojskowości z II wojny światoweJ to tegoroczni laureaci nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Szczególnie zasłużeni dla propagowania polskiej historii odebrali wyróżnienia 25 października 2022 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejWystawa: Istota impresjonizmu. Rzeźby Rodina w Łazienkach Królewskich
Rzeźby Auguste'a Rodina, wybitnego francuskiego artysty, prekursora nowoczesnego rzeźbiarstwa, eksponowane są od 15 lipca do 15 listopada 2022 r. w Pałacu na Wyspie. Dzieła pochodzą z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie.
WięcejKurs dla przewodników po Łazienkach Królewskich
Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat kultury oświecenia i bogatej historii Łazienek Królewskich? Weź udział w muzealnym kursie dla przewodników. Dzięki szkoleniu uzyskasz wszechstronne informacje na temat klasycystycznych wnętrz, kolekcji dzieł oraz historycznych ogrodów, niezbędne przy oprowadzaniu zwiedzających.
Więcej