Jeśli chcesz poznać życie codzienne mieszkańców japońskiego Tōhoku, będącego skarbnicą kultury, rzemiosła i tradycyjnych sztuk widowiskowych, weź udział w oprowadzaniu po wystawie przybliżającej spuściznę artystyczną tego wyjątkowego regionu.
Oprowadzanie po wystawie "Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne" w Podchorążówce odbędzie się 9 marca 2019 r. o godz. 12.00 (czas trwania - godzina). Spotkanie pod hasłem "Życie codzienne mieszkańców regionu Tōhoku" poprowadzi dr Jakub Karpoluk. Obowiązuje bilet wstępu na ekspozycję: 5 zł - normalny; 2,5 zł ulgowy. Zapisy: edukacja@lazienki-krolewskie.pl. Koordynator wydarzenia: Joanna Szumańska, j.szumanska@lazienki-krolewskie.pl.
Uczestnicy spotkania, przechodząc ścieżką edukacyjną, poznają życie codzienne mieszkańców Tōhoku. Dr Jakub Karpoluk zaprezentuje przedmioty używane do pracy, w czasie posiłków i odpoczynku. Będą wśród nich rzeczy zbytkowne, ale i takie, które przywodzą na myśl trud pracy rolników, stanowiących niegdyś większość ludności regionu Tōhoku.
Z OSTATNIEJ CHWILI! UPRZEJMIE INFORMUJEMY, ŻE WSZYSTKIE MIEJSCA NA OPROWADZANIE ZOSTAŁY JUŻ ZAREZERWOWANE.
Tōhoku - skarbnica kultury
Północna części wyspy Honshū, która uchodziła wcześniej za zacofaną, dziś jest prawdziwą skarbnicą kultury, rzemiosła oraz tradycyjnych sztuk widowiskowych. Związany z tym regionem ceniony pisarz Miyazawa Kenji (1896-1933) widział w Tōhoku współczesną mu Arkadię, kraj ludzi sprawiedliwych i radosnych.
Rozmyślając o Japonii, łatwo jest ulec iluzji, w której jawi się ona jako kraj i społeczeństwo zdominowane przez technologie cyfrowe, środki masowego przekazu oraz kulturę wielkich aglomeracji miejskich, przede wszystkim Tokio, do którego trafiają rzesze fascynatów. Tymczasem integralną częścią kultury współczesnej Japonii pozostają treści sięgające korzeniami przeszłych epok, związane ze sztuką tradycyjną, rzemiosłem i tradycyjnymi sztukami widowiskowymi.
Wystawa "Tōhoku. Japońskie rzemiosło artystyczne" przybliża tradycyjne techniki rzemieślnicze i piękne funkcjonalne przedmioty codziennego użytku, pozwalające docenić japońską wrażliwość estetyczną oraz mądrość ludową i umiejętności manualne wywodzące się z życia blisko natury.
WYSTAWA "TŌHOKU. JAPOŃSKIE RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE"
"JAPOŃSKIE INSPIRACJE". OTWARTA PRACOWNIA DLA DZIECI W WIEKU 4-12 LAT
Dr Jakub Karpoluk - teatrolog, japonista i historyk sztuki, adiunkt na Wydziale Kultury Japonii oraz Wydziale Sztuki Nowych Mediów PJATK, wykładowca Instytutu Sztuki PAN, w centrum jego zainteresowań badawczych znajdują się teatr japoński i sztuki wizualne. Stypendysta Japan Foundation oraz IS PAN, studiował na Uniwersytecie Waseda, w Tokio, uczył się sztuki aktorskiej nō w szkołach Kanze, Kita oraz Shimogakari Hōshō. Produkował i występował w spektaklach nō w Polsce, Japonii i Niemczech, od wielu lat współpracuje z tokijskim Teatrem Tessenkai.