"Darmowy listopad" 2015 na półmetku. Ponad 100 tysięcy gości w królewskich rezydencjach
Aż 115 tysięcy gości odwiedziło przez pierwsze dwa tygodnie "Darmowego listopada" Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Akcja bezpłatnego zwiedzania trwa tylko do końca miesiąca, warto więc skorzystać z okazji i wybrać się do rezydencji królewskich, by obejrzeć najważniejsze polskie zabytki oraz poznać ich historię.
WięcejŁazienki na Targach Książki Historycznej. Na czytelników czekają atrakcje
Wszystkich, którzy lubią książki, zachęcamy do odwiedzenia stoiska Łazienek Królewskich na XXIV Targach Książki Historycznej, odbywających się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, w dniach 26-29 listopada. Na naszych czytelników czekają ciekawe wydawnictwa, a także upominki i publikacje w promocyjnych cenach.
WięcejAkcja animacyjna - zdecyduj, co będzie się działo w Teatrze Królewskim
"Do Teatru Królewskiego przyjdę, aby…" - takie pytanie już w najbliższy weekend zadawać będą gościom Łazienek Królewskich edukatorzy Muzeum. Zabrane w ten sposób odpowiedzi posłużą jako wskazówki przy układaniu programu Teatru Królewskiego, by jak najlepiej spełniał oczekiwania odwiedzających go osób. Zapraszamy do udziału w naszej animacji.
WięcejZapomniani kompozytorzy, muzyka arystokratów. Wyjątkowe koncerty w Pałacu na Wyspie
Muzyka zapomnianych kompozytorów z XIX i XX wieku oraz kapeli rorantystów, która działała na Wawelu przez ponad trzysta lat, ciesząc się legendarnym wręcz uznaniem, wybrzmiała w Pałacu na Wyspie, w ramach festiwalu "Polska Muzyka Odnaleziona". Było też można posłuchać utworów, które nie są współcześnie wykonywane, a były doskonale znane polskiej arystokracji.
WięcejAktorzy czytają "Fircyka w zalotach" w Teatrze Królewskim
"Fircyka w zalotach", w interpretacji znanych aktorów Teatru Ateneum, możemy usłyszeć w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Sztukę komediopisarza i poety Franciszka Zabłockiego czytali już Krzysztof Tyniec i Bartłomiej Nowosielski, zaś w najbliższą niedzielę, 29 listopada, zaprezentują ją Marian Opania i Wiktor Zborowski.
Więcej„Co jest grane” poleca nocny spacer po Pałacu na Wyspie
- W listopadowe sobotnie wieczory, kiedy możemy zwiedzać bezpłatnie Pałac na Wyspie, dowiemy się, co jadał na śniadanie król Stanisław August, a także co leżało na jego biurku. Dowiemy się również, który obraz był jego ulubionym dziełem - w taki sposób najnowsze "Co jest grane", dodatek kulturalny do "Gazety Wyborczej", opisuje nocny spacer po jednym z najcenniejszych polskich zabytków.
WięcejBenefis Andrzeja Krzeczunowicza i nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Teatrze Królewskim
Jubileusz 85-lecia Andrzeja Krzeczunowicza, dziennikarza i wieloletniego pracownika Radia Wolna Europa odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Uroczystość była też okazją do świętowania 70-lecia Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, który w Łazienkach Królewskich przyznał swoje doroczne nagrody: za całokształt twórczości - poetce Annie Frajlich, a za upowszechnianie kultury i literatury polskiej w świecie - prof. Ewie Thompson.
WięcejFestiwal De Musica. Trzy dni muzyki klasycznej w Łazienkach
Wykład prof. Karola Bergera, światowej sławy muzykologa, oraz dyskusje przybliżające muzykę klasyczną znalazły się w programie festiwalu De Musica, który odbył się w Łazienkach Królewskich. Nie zabrakło też międzynarodowej konferencji, podczas której wybitni eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Polski zastanawiali się nad oddziaływaniem muzyki na kulturę Oświecenia w Europie.
WięcejNagroda im. Bolesława Prusa w Teatrze Królewskim
Jacek Żakowski i Katarzyna Błaszczyk zostali laureatami Nagrody im. Bolesława Prusa (edycja 2015). Stowarzyszenie Dziennikarzy RP przyznało ją ponownie po 17 latach przerwy. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii.
WięcejJak Katarzyna II rządziła Oświeceniem. Obejrzyj wykład prof. Pomiana
Bohaterką kolejnego wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika władców" była Katarzyna II, cesarzowa Rosji. Jej historię przedstawił, w Teatrze Królewskim, prof. Krzysztof Pomian. Jeden z najwybitniejszych polskich historyków, znawca dziejów europejskiego kolekcjonerstwa oraz muzealnictwa opowiedział, jak próbowała zarządzać europejskim Oświeceniem, masowo kupując dzieła sztuki, a nawet całą bibliotekę.
WięcejFestiwal Paderewskiego. Setki gości na koncertach w Teatrze Królewskim
Koncert "Paderewski - jazz inspiracje", w aranżacji Krzesimira Dębskiego, oraz recital "Salon odrzuconych" przyciągnęły do Łazienek Królewskich setki gości. Oba wydarzenia odbyły się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego, poświęconego twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu. Zapraszamy na fotorelację.
WięcejRekordowy tydzień "Darmowego listopada" 2015 w Rezydencjach Królewskich
Ponad 47 tysięcy gości odwiedziło w pierwszym tygodniu "Darmowego listopada" Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Akcja bezpłatnego zwiedzania trwa do końca miesiąca, warto więc wybrać się do Rezydencji Królewskich, by zobaczyć, jak mieszkali kiedyś polscy władcy.
Więcej"Świadek historii" w Pałacu na Wyspie. Nagroda IPN przyznana
- Reprezentujemy różne środowiska, ale Polska jest bliska naszym sercom. Miłość do niej, to coś, co nas łączy. Chcemy tę miłość przekazać naszym dzieciom, uczniom oraz ludziom, wśród których żyjemy - mówili laureaci nagrody "Świadek historii", przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość, podczas której wyróżnienie po raz pierwszy otrzymały osoby spoza Polski, w tym nauczycielki i społecznicy, odbyła się 12 listopada 2015 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejBrytyjski "The Sun" poleca Łazienki Królewskie
Warszawa znalazła się w zestawieniu pięciu europejskich miast, które zdaniem brytyjskiego dziennika "The Sun" warto odwiedzić przed Bożym Narodzeniem. Gazeta, jako atrakcję turystyczną w stolicy, wymienia Łazienki Królewskie z "przepięknym" Pałacem na Wyspie.
WięcejUtracona podczas wojny rzeźba Jeana-Antoine’a Houdona wraca do Łazienek
Marmurowe popiersie antycznej bogini Diany, zrabowane przez nazistów w czasie II wojny światowej z Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, wraca do Polski - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. XVIII-wieczna rzeźba została odnaleziona w Wiedniu, gdzie trafiła na sprzedaż w tamtejszym domu aukcyjnym.
WięcejHistoria polskich rezydencji w albumie wydawnictwa BOSZ
Najznamienitsze polskie rezydencje królewskie na współczesnych i archiwalnych fotografiach, a także unikatowe, niepublikowane wcześniej materiały prezentujące ich architektoniczną okazałość - wszystko to można zobaczyć w albumie "Rezydencje królewskie" wydawnictwa BOSZ. Daje on czytelnikom okazję do podróży po najważniejszych polskich zabytkach i poznania ich historii.
WięcejStanisław Leszczyński - przygody króla-filozofa. Wykład prof. Pieńkosa
Historia króla Rzeczpospolitej Stanisława Leszczyńskiego, który sprawił, że Księstwo Lotaryngii i Baru stało się europejskim fenomenem, była tematem wykładu prof. Andrzeja Pieńkosa w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Spotkanie zainaugurowało cykl "Oświeceniowa republika władców", poświęcony nie tylko władcom, ale też bohaterom drugiego planu - królewskim doradcom i współpracownikom.
WięcejŁazienki Królewskie zachwycają jesienią. Zobacz film z drona
Łazienki Królewskie są piękne o każdej porze roku, jednak to właśnie jesienią królewskie ogrody wyglądają niezwykle malowniczo, zwłaszcza przy tak korzystnej jak ostatnio aurze. Można się o tym przekonać, oglądając film nakręcony z drona przez jednego z gości Muzeum.
Więcej"Co to znaczy być Europejczykiem?". Obejrzyj debatę
Studenci z różnych krajów Europy wzięli udział w dyskusji pod hasłem "Co to znaczy być Europejczykiem?", która odbyła się w Pałacu na Wyspie. Debatę, z cyklu "Środy Europejskie", zorganizowały Łazienki Królewskie i Fundacja im. Prof. Bronisława Geremka. Zapraszamy do obejrzenia jej w Wirtualnym Muzeum.
Więcej