Przewodnik po Łazienkach Grzegorza Piątka. "Solidny i pomysłowy zarazem"
Zwyczaje towarzyszące toalecie króla, łazienkowska piramida czy podróżujące carskie cytrusy - między innymi o tym w swojej najnowszej książce "Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze" opowiada Grzegorz Piątek, uznany krytyk i historyk architektury.
WięcejSprawiedliwi wśród Narodów Świata uhonorowani w Łazienkach
Trzy polskie rodziny, które ratowały Żydów podczas II wojny światowej, uhonorowane zostały medalami "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Ambasada Izraela przekazała wyróżnienia bliskim bohaterów podczas uroczystości, która odbyła się 7 lipca 2021 r. w Pałacu na Wyspie. Wzięli w niej udział również marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
WięcejWernisaż wystawy "Polski przemysł lotniczy"
Z udziałem zaproszonych gości w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich 6 lipca 2021 r. odbył się wernisaż wystawy "Polski przemysł lotniczy. Od traktatu ryskiego do kampanii wrześniowej". Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia i wyróżnienia "Pro patria".
WięcejLato 2021 w Łazienkach. Moc atrakcji
Szukasz pomysłu na wakacje? Przyjdź do Łazienek Królewskich. Dzięki naszej letniej ofercie ciekawie spędzisz czas w kontakcie z przyrodą i sztuką. W programie są m.in. warsztaty, spacery, koncerty oraz pokazy filmowe. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
WięcejJoachim Gauck nagrodzony w Łazienkach Królewskich
Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy w Łazienkach Królewskich odbyła się 26 czerwca 2021 r. uroczystość wręczenia byłemu prezydentowi Niemiec Joachimowi Gauckowi międzynarodowej Nagrody św. Wojciecha, przyznawanej za "pokój, wolność i współpracę w Europie". Laudację na cześć laureata wygłosił były prezydent Słowacji Andrej Kiska.
WięcejWystawa: "Symbole wolności bałtyckiej"
Ordery państw bałtyckich z okresu międzywojnia, pochodzące ze zbiorów wybitnego litewskiego kolekcjonera Viliusa Kavaliauskasa, prezentowane będą od 2 lutego do 15 sierpnia 2021 r. na wystawie w Podchorążówce.
WięcejKonkurs na krzyżówkę ekologiczną. Znamy zwycięzców
Zakończyła się 7. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego na Krzyżówkę "Ochrona i kształtowanie środowiska". Wśród zwycięzców są uczniowie takich stołecznych szkół, jak: SP nr 1 i 10, SP przy Społecznym Liceum Ogólnokształcącym nr 4 oraz Prywatna Szkoły Podstawowa nr 6, a także SP nr 3 w Sulejówku.
WięcejChrzest róży "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska"
Imieniem "Marszałkowa Aleksandra Piłsudska" nazwana została wyjątkowa odmiana róży o intensywnym różowo-fioletowym kolorze, zdobiąca Ogród Modernistyczny w Łazienkach Królewskich. Chrzest nowego kwiatu odbył się 22 czerwca 2021 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejOgrody Łazienek Królewskich nagrodzone
Polskie Towarzystwo Różane uhonorowało ogrody Muzeum Łazienki Królewskie nagrodą "Królewski Ogród Doskonałości", przyznając ją za działania na rzecz ochrony i popularyzacji ogrodów historycznych.
WięcejNagrody Magellana 2021. Wyróżnienie dla Łazienek
Publikacja "Muzeum zachwytów. Malarski przewodnik po Łazienkach Królewskich" otrzymała wyróżnienie w konkursie "Najlepsze publikacje turystyczne 2021", organizowanym przez "Magazyn Literacki KSIĄŻKI".
WięcejBadania archeologiczne przy Myślewicach
Relikty studni / groty, odkryte nieopodal Pałacu Myślewickiego, są przedmiotem kontynuowanych w tym miejscu badań archeologicznych. Prowadzone prace pozwolą lepiej rozpoznać pierwotny wygląd najmniej znanego obszaru dawnych ogrodów Łazienek Królewskich.
Więcej#WirtualnyPrzewodnik. Zwiedzaj online
Odkrywaj tajemnice letniej rezydencji króla Stanisława Augusta podczas wirtualnego spaceru. W pierwszej odsłonie zwiedzania online zapraszamy do Pałacu na Wyspie, gdzie zobaczymy m.in. Salę Balową, Salę Salomona i Rotundę.
WięcejBiały Dom i Wodozbiór - wirtualny spacer
Obejrzyj online wnętrza Białego Domu i Wodozbioru, cennych zabytków Muzeum Łazienki Królewskie, które odzyskały dawną świetność dzięki pracom konserwatorsko-remontowym, zachowującym owo dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń.
WięcejTron królów Polski w Pałacu na Wyspie
Bogato rzeźbiony, złocony tron audiencyjny z I poł. XVIII w., z którego korzystali August II oraz August III, prezentowany będzie w Pałacu na Wyspie od 2 lutego do 15 sierpnia 2021 r. Barokowy mebel, ozdobiony herbami Rzeczypospolitej i Saksonii, jest jednym z niewielu zachowanych foteli tronowych z okresu unii polsko-saskiej.
WięcejWystawa: Broń palna
Dawną broń palną, w tym okazy myśliwskie i o charakterze sportowym, z przeznaczeniem do strzelania do tarczy, oglądać można na wystawie czasowej w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Wszystkie egzemplarze zakupione zostały dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WięcejNoc Muzeów 2021 w Łazienkach Królewskich
Bezpłatny wstęp do obiektów, spacer szlakiem łazienkowskiej architektury oraz premiera online filmu z cyklu "Łazienki ukryte" to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, która odbędzie się 15 maja 2021 r., w zmienionej ze względu na sytuację epidemiczną formule.
WięcejWernisaż wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939"
Z udziałem prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, przebywającej z oficjalną wizytą w Polsce, 5 maja 2021 r. w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich odbył się wernisaż wystawy "Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów", przypominającej wspólną międzywojenną przeszłość obu krajów.
Więcej230. rocznica Konstytucji 3 maja
Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski, zapraszamy do udziału w wydarzeniach online, poświęconych "polskiej rewolucji" 1791 r. O Konstytucji 3 maja mówić będziemy na lekcji muzealnej, wykładzie, seminarium oraz podczas warsztatów.
WięcejAkcja #mojaflaga. Pałac na Wyspie w biało-czerwonych barwach
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej północną fasadę Pałacu na Wyspie ozdobiła iluminacja w biało-czerwonych barwach. Muzeum Łazienki Królewskie przyłączyło się w ten sposób do akcji #mojaflaga, zainicjowanej przez Biuro Programu "Niepodległa".
Więcej