"Darmowy listopad" 2021 w Rezydencjach Królewskich - podsumowanie akcji
Ponad 200 000 zwiedzających i 1 200 wydarzeń, w tym 631 spacerów tematycznych, 500 lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży, 83 warsztaty i seanse filmowe - tak w liczbach przedstawia się dziesiąta edycji akcji "Darmowy listopad", która odbyła się w ośmiu Rezydencjach Królewskich.
WięcejWernisaż wystawy "Tobruk. Walki w Afryce Północnej 1940-42"
- To opowieść o heroizmie, braterstwie i zwycięstwie, do którego walnie przyczynili się żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich - mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystego otwarcia wystawy plenerowej "Tobruk. Walki w Afryce Północnej 1940-42".
WięcejWernisaż wystawy "Splendor władzy"
- Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Państwowymi Zbiorami Sztuki i Głównym Archiwum Państwowym w Dreźnie oraz polskimi muzeami przygotowało prawdziwą ucztę dla oczu i ducha, na którą składają się wyjątkowe zabytki z czasów unii personalnej między Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Elektoratem Saksonii - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podczas uroczystego otwarcia wystawy "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej".
WięcejWystawa obrazu "Przysięga Witolda" Jana Styki
Monumentalne dzieło "Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna" autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów, prezentowane było od 9 września do 14 listopada 2021 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 30. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą.
Więcej"Przysięga Witolda" - kto jest kim na obrazie Jana Styki?
Dowiedz się, jakie ważne, historyczne postacie zostały uwiecznione przez Jana Stykę na obrazie "Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna". Artysta w symboliczny sposób nawiązał do heroicznych dziejów Litwy, państwa z wielowiekową tradycją, której istotną częścią są dokonania wielkiego księcia Witolda.
WięcejWernisaż wystawy "Chocim 1621"
- Otwierana dziś ekspozycja, tak pieczołowicie przygotowana przez zespół Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, jest wspaniałym upamiętnieniem wydarzeń sprzed 400 lat i przypomnieniem jak ważne były one zarówno dla Polski, jak i dla całej Europy - powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin podczas otwarcia wystawy "Chocim 1621" w Stajniach Kubickiego.
Więcej"Świadek historii" 2021. Wręczenie nagród IPN w Pałacu na Wyspie
Już po raz szósty w Łazienkach Królewskich wręczone zostały nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Szczególnie zasłużeni dla promowania i pielęgnowania polskiej historii odebrali wyróżnienia 27 października 2021 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejWernisaż wystawy "Węgierski październik 1956"
Z udziałem zaproszonych gości 5 października 2021 r. w Muzeum Łazienki Królewskie odbył się wernisaż wystawy, poświęconej powstaniu węgierskiemu. Ekspozycja, prezentowana w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich, przedstawia przebieg tego zrywu w szerokim kontekście historycznym i politycznym.
WięcejSeminarium "Wierzymy, że dajemy czyn"
Aleksandrze Piłsudskiej i kobietom polskiego międzywojnia poświęcone było seminarium pod hasłem "Wierzymy, że dajemy czyn", które Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało we współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
WięcejZnamy zwycięzców plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" 2020
Wystawa "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej, Obchody Roku Jana Kowalewskiego oraz Polska Biblioteka Muzyczna to zwycięzcy 14. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku". Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 14 września 2021 r. w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
Więcej9. edycja Festiwalu Kultury Bez Barier
"MOŻESZ być blisko!" pod takim hasłem odbywa się tegoroczny, 9. Festiwal Kultury Bez Barier. Z tej okazji zapraszamy do Muzeum Łazienki Królewskie na spacery sensoryczne po zabytkowych ogrodach, nawiązujące do wystawy rzeźb Ursuli von Rydingsvard.
WięcejKanclerz Merkel i premier Morawiecki w Łazienkach Królewskich
Przebywająca z wizytą w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Mateusz Morawiecki spotkali się 11 września 2021 r. w Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejWernisaż wystawy obrazu "Przysięga Witolda"
Uroczysty wernisaż z udziałem zaproszonych gości, który odbył się 8 września 2021 r., zainaugurował wystawę obrazu "Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna" Jana Styki.
WięcejKonkurs "Wierzba". Łazienki Królewskie wyróżnione
Projekt "Fotowspomnienia, czyli Wasze Łazienki Królewskie", dokumentujący wspomnienia naszych gości z pobytu w Muzeum, otrzymał wyróżnienie w XV edycji konkursu "Wierzba".
WięcejŁazienkowskie obiekty otwarte. Zwiedzaj bezpiecznie
Muzeum Łazienki Królewskie otwarte jest dla naszych gości. Udostępnione są takie zabytki, jak Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki. Prosimy, aby w czasie zwiedzania przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
WięcejWystawa: "Piękne przedmioty. Nabytki 2020"
Cenne miniatury z kolekcji króla Stanisława Augusta, graficzny portret monarchy oraz przedmioty XVIII-wiecznej sztuki zdobniczej prezentowane są od 4 maja do 30 września 2021 r. na wystawie czasowej w Białym Domu. To dzieła, które trafiły do Łazienek Królewskich jako nabytki z polskich i zagranicznych aukcji.
WięcejPremier spotkał się z powstańcami
W Pałacu Myślewickim w Muzeum Łazienki Królewskie 30 lipca 2021 r. odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z powstańcami warszawskimi. Poprzedziło ono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Więcej62. sezon Koncertów Chopinowskich. Recitale online
Zapraszamy na tegoroczny, 62. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Recitali najznakomitszych polskich i zagranicznych pianistów posłuchać można będzie online w każdą niedzielę o godz. 12.00, począwszy od 16 maja 2021 r.
WięcejSzlakiem wodnym po Łazienkach
Odkrywaj stawy, fontanny i źródełka z czasów Stanisława Augusta z mapą wodną Łazienek Królewskich. Podczas spaceru po historycznych ogrodach napotkasz kaczki, łyski i rośliny typowe dla terenów podmokłych.
Więcej