Tysiące osób przed słynnym obrazem Mignona
Ponad 39 tys. osób obejrzało w Pałacu na Wyspie "Kwiaty w szklanym wazonie", znakomity obraz pędzla Abrahama Mignona. To płótno z Muzeum Mauritshuis w Hadze, gdzie znajduje się jedna z najlepszych na świecie kolekcji holenderskiego i flamandzkiego malarstwa Złotego Wieku.
WięcejZnamy nazwiska nowych członków Rady Ochrony Zabytków
Podczas inauguracyjnego posiedzenia w Pałacu Myślewickim, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, dr hab. Magdalena Gawin wręczyła akty powołania nowym członkom Rady Ochrony Zabytków. Ich kadencja obejmuje lata 2016-2020.
WięcejMarcello Bacciarelli - nadworny malarz Stanisława Augusta. Obejrzyj wykład
Bohaterem ostatniego wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika marzeń" był Marcello Bacciarelli, wybitny malarz, przyjaciel Stanisława Augusta i jego doradca w sprawach sztuki. O włoskim artyście opowiedziała Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych w Łazienkach Królewskich.
WięcejSpotkanie szefów dyplomacji państw UE w Starej Oranżerii
W Łazienkach Królewskich odbyły się rozmowy szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej. Dotyczyły one przyszłości UE po ubiegłotygodniowym referendum w Wielkiej Brytanii.
WięcejEksperci zwalczają w Łazienkach barszcz Sosnowskiego
W królewskich ogrodach prowadzone są działania, które pozwolą ostatecznie rozprawić się z barszczem Sosnowskiego. To efekt porozumienia, jakie Łazienki Królewskie zawarły z zespołem ekspertów zwalczających toksyczną roślinę.
WięcejPrezydent Chin w Pałacu na Wyspie. Fotorelacja
Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, przebywający z oficjalną wizytą w Polsce, spotkał się 20 czerwca 2016 r. w Pałacu na Wyspie z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim oraz Stanisławem Karczewskim.
WięcejŚwięto Muzyki w Łazienkach. Wybrzmiał Chopin (wideo)
Koncertami pod Pomnikiem Chopina Łazienki Królewskie celebrowały 19 czerwca Święto Muzyki. Odbyło się ono także w pięciu rezydencjach królewskich, które wraz z naszym Muzeum uczestniczą w projekcie "Ogrody Światła".
WięcejIle lisów w królewskich ogrodach? Sprawdzają naukowcy z SGGW
Lisy na dobre zadomowiły się w stolicy, nie omijając również Łazienek Królewskich. Ile ich tu mieszka? Rozstrzygną to badania prowadzone na terenie królewskich ogrodów. Naukowcy z SGGW wykorzystują do tego celu fotopułapki.
WięcejAugust Fryderyk Moszyński - adept nauk tajemnych. Obejrzyj wykład
Trzy sztuki królewskie: architektura, alchemia oraz wolnomularstwo nie miały dla niego żadnych tajemnic. August Fryderyk Moszyński, bo o nim mowa, był bohaterem wykładu prof. Tadeusza Cegielskiego, który odbył się 15 czerwca 2016 r., w cyklu "Oświeceniowa republika marzeń".
WięcejMęskie Granie 2016 w Łazienkach. Koncert premierowy
Łazienki Królewskie znalazły się na trasie Męskiego Grania 2016. Inauguracyjny koncert odbył się 14 czerwca w Amfiteatrze. Towarzyszyła mu premiera singla "Wataha".
WięcejOdszedł prof. Cezary Wodziński
12 czerwca opuścił nas prof. Cezary Wodziński, Przyjaciel i Mentor Muzeum Łazienki Królewskie. Wdzięczni za Medytacje Filozoficzne i "strzały szybkich myśli” łączymy się w żalu z bliskimi, Tadeusz Zielniewicz z zespołem Muzeum.
WięcejWielki kwiat Izy Rutkowskiej zlicytowany
Znamy już zwycięzców konkursu, w którym rozstrzygnięto do kogo trafi wielki kwiat Izy Rutkowskiej. Są nim: Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży "Dorożkarnia", "Słowo daje" - rodzinna klubokawiarnia oraz "Wzory" - Warszawskie Targi Designu.
WięcejPoczuj się, jak w Holandii. Odwiedź wielobarwny ogród przy Starej Oranżerii
Tulipany, narcyzy, róże, hortensje oraz byliny - setki tych roślin będą kwitły przez najbliższe miesiące w Holenderskim Ogrodzie Kwiatowym, który jest owocem polsko-holenderskiej współpracy w Łazienkach Królewskich. Ukwiecenia zaprojektował Holender, Niek Roozen.
WięcejŁazienki Królewskie z nagrodą Sybilli 2015
Podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Łazienki Królewskie uhonorowane zostały Sybillą 2015 w ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Nagrodę przyznano za konserwację i remont Pałacu na Wyspie. Nasze Muzeum otrzymało także wyróżnienie za katalog obrazów Stanisława Augusta.
WięcejSzefowie francuskiej i polskiej dyplomacji w Pałacu na Wyspie
Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Polski, Jean-Marc Ayrault i Witold Waszczykowski, spotkali się 13 czerwca 2016 r. w Pałacu na Wyspie. Omawiali m.in. zagadnienia związane z polsko-francuskimi relacjami, a także przyszłością Unii Europejskiej oraz brytyjskim referendum.
WięcejZ Holendrami o ogrodach. Seminarium w Pałacu Myślewickim
Kolejna odsłona polsko-holenderskiej współpracy w Łazienkach Królewskich. 9 czerwca odbyło się seminarium, podczas którego architekci krajobrazu dyskutowali o zabytkowych ogrodach i o tym, jak je właściwie pielęgnować.
WięcejPrawda i legenda o Galerii Obrazów w Dulwich. Wykład dr Angeli Sołtys
Arcydzieła europejskiego malarstwa, w tym płótna Rembrandta i Rubensa, które miały wzbogacić zbiory Stanisława Augusta, nigdy nie trafiły do króla. Czy kolekcja istniała rzeczywiście czy też była chwytem marketingowym sprytnego marszanda. Opowiadała o tym dr Angela Sołtys.
WięcejSkarby Mennicy Warszawskiej. Wystawa z unikatowymi eksponatami już otwarta
Cenne eksponaty z polskich muzeów: medale, pieczęcie, monety, dokumenty i ryciny można oglądać na wystawie "Skarby Mennicy Warszawskiej 1766-1868" w Starej Oranżerii. Wiele prezentowanych przedmiotów to prawdziwe unikaty, które dotąd nie były udostępniane publiczności.
WięcejWarszawski Festiwal Energii Kulturalnej. Fotorelacja
Spektakle, literacki Hyde Park, malowanie w plenerze, czytanie na trawie oraz występy wokalne - to główne atrakcje Warszawskiego Festiwalu Energii Kulturalnej, który odbył się 5 czerwca w Łazienkach Królewskich. Zapraszamy do oglądania fotorelacji z tego wydarzenia.
Więcej