Niemcy, Francja, Dania, Rosja, Chiny - tak się bawili podczas wieczoru światła (wideo)
Spacery z lampionami, spektakularne iluminacje, koncerty oraz prezentacja strojów z epoki - były głównymi atrakcjami Zimowego Wieczoru Światła w rezydencjach, które wraz z Łazienkami Królewskimi tworzą projekt "Ogrody Światła". Są to: Park Księcia Pücklera w Bad Muskau, Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu, Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie, Zamek w Lunéville we Francji oraz Zamek Frederiksborg w Hillerød w Danii.
WięcejŚpiewające marionetki w Teatrze Królewskim. Premiera opery "La serva padrona" (wideo)
Blisko metrowe lalki, ożywione rękami animatorów i głosami wybitnych solistów, "zagrały" w operze komicznej "La serva padrona" ("Służąca panią"), Giovanniego Battisty Pergolesiego, której premiera odbyła się w Teatrze Królewskim. Kolejna szansa, by zobaczyć ten unikatowy projekt, przygotowany przez Scenę Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej, już jesienią.
WięcejZnani aktorzy czytają Racine’a. Przyjdź na "Salony Poezji"
Zapraszamy na marcowe "Salony Poezji", podczas których zostaną zaprezentowane utwory Jean'a Baptiste’a Racine’a, francuskiego dramaturga i wybitnego przedstawiciela klasycyzmu. W interpretacji znanych aktorów, m.in. Doroty Segdy, usłyszymy "Fedrę".
WięcejHistoria niezwykłej posiadłości Lednice-Valtice. Obejrzyj wykład prof. Pieńkosa
Kilometry ogrodów i stawów, sztuczne ruiny, antyczne świątynie oraz 60-metrowy minaret - tak wygląda jeden z największych kompleksów parkowo-pałacowych w Europie - Lednice-Valtice. O jego historii oraz twórcy - Janie I Józefie von Liechtensteinie - opowiedział prof. Andrzej Pieńkos, podczas wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika władców". Zapraszamy do obejrzenia spotkania w Wirtualnym Muzeum.
WięcejŁazienki Królewskie największą atrakcją turystyczną w Polsce? Trwa głosowanie
Łazienki Królewskie zostały wybrane największą atrakcją turystyczną Mazowsza. Teraz letnia rezydencja króla Stanisława Augusta walczy o zaszczytny tytuł "Turystycznego hitu Polski". Zachęcamy do oddawania głosów na nasze Muzeum.
WięcejPoznaj tajniki rysunku botanicznego. Spotkanie w Pałacu Myślewickim
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak na przestrzeni wieków przedstawiano rośliny i co się za tym kryło, przyjdź 15 marca 2016 r. na wykład do Pałacu Myślewickiego. Eksperci z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą o dawnych rysunkach botanicznych.
WięcejMentoring Walk w Łazienkach Królewskich. Spacer z liderkami (wideo)
5 marca 2016 r. w Ogrodach Łazienek Królewskich odbył się Global Mentoring Walk Poland - spacer, podczas którego kobiety sukcesu podzieliły się swoimi doświadczeniami z osobami, które do roli liderów dopiero aspirują. Była to okazja do ciekawych rozmów, wysłuchania porad i zainspirowania się innymi.
WięcejDyrektor Łazienek odznaczony Krzyżem Komandorskim Pro Merito Melitensi
Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek Królewskich został odznaczony przez Suwerenny Zakon Maltański Krzyżem Komandorskim Pro Merito Melitensi. - Doceniam jego wartości jako człowieka i specjalisty. To człowiek kultury, otwarty, o ogromnej wrażliwości - mówił J. E. Vincenzo Manno, ambasador Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Polsce.
WięcejPoznaj tajniki ogrodnictwa. Wykłady i warsztaty z ekspertami
Jeśli chcesz zdobyć praktyczne umiejętności ogrodnicze, a także spróbować swoich sił w projektowaniu miniogrodów i tworzeniu kompozycji kwiatowych, weź udział w cyklu spotkań przygotowanych przez Łazienki Królewskie oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. W programie wykłady i warsztaty z ekspertami.
WięcejDominik Merlini - królewski architekt
22 lutego przypada 286. rocznica urodzin Dominika Merliniego, pierwszego architekta króla Stanisława Augusta i Rzeczpospolitej, któremu Łazienki Królewskie zawdzięczają swój kształt. Z sukcesem przebudował Pałac na Wyspie, zmieniając go we wspaniałą rezydencję, i zaprojektował nowe obiekty, w tym Biały Domek, Starą Oranżerię oraz Pałac Myślewicki.
WięcejZaginiony polski obraz w kolekcji Gurlitta. "Utrwalił mit bohatera i legendę księcia Józefa"
Bezcenny obraz "Śmierć księcia Józefa Poniatowskiego w bitwie pod Lipskiem", którego jedna z kopii znajduje się w Łazienkach Królewskich, został odnaleziony w Niemczech - poinformowała fundacja Communi Hereditate. Oryginał płótna, zaginiony w 1918 roku, ma być częścią tzw. kolekcji Corneliusa Gurlitta, obejmującej ponad tysiąc dzieł, do tej pory szerzej nieznanych lub uznanych za utracone.
Więcej"La serva padrona" w Teatrze Królewskim. Podstępna służąca i kawaler pod pantoflem w operze marionetek
Słynne dzieło "La serva padrona" ("Służąca panią"), Giovanniego Battisty Pergolesiego, opowiadające zabawną historię majętnego kawalera terroryzowanego przez pokojówkę, zostanie zaprezentowane 26, 27 i 28 lutego 2016 r. w Łazienkach Królewskich. Spektakl, jako operę marionetek, wystawia Warszawska Opera Kameralna, w ramach cyklu „Barok w Teatrze Królewskim”.
WięcejZimowy Wieczór Światła w Łazienkach. Wybierz się na spacer z lampionem
Już 27 lutego 2016 r. zapraszamy na Zimowy Wieczór Światła, podczas którego będzie można zobaczyć Łazienki Królewskie w niezwykłej iluminacji. Wieczorny spacer z lampionami po historycznych ogrodach zakończony nastrojowy koncert przed Pałacem na Wyspie. Gościom będą towarzyszyć postaci w barwnych strojach z epoki.
Więcej"Antygona" i "Król Edyp" w Teatrze Królewskim
Utwory Sofoklesa, jednego z największych tragików starożytnej Grecji, zostaną zaprezentowane podczas lutowych "Salonów Poezji" w Teatrze Królewskim. W interpretacji znanych aktorów usłyszymy "Antygonę" i "Króla Edypa", dzieła należące do cyklu trzech tragedii tybetańskich.
WięcejTańsze bilety na Salony Muzyczne. Wybierz się na koncert w Pałacu na Wyspie
Zapraszamy na niedzielne Salony Muzyczne, podczas których w lutym 2016 r. będzie można posłuchać koncertów, płacąc za bilet połowę mniej, czyli tylko 5 zł. W Pałacu na Wyspie wystąpią młodzi, uzdolnieni artyści z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
WięcejJubileusz prof. Teresy Kostkiewiczowej w Łazienkach Królewskich
W Teatrze Królewskim odbył się jubileusz prof. Teresy Kostkiewiczowej, wybitnej badaczki Oświecenia, oddanej idei popularyzacji wiedzy o literaturze. - Jestem ogromnie wzruszona, zachwycona i trochę skrępowana tym wszystkim, co mnie spotyka. Czuję się obdarowana ponad miarę - mówiła prof. Kostkiewiczowa, dziękując Łazienkom Królewskim za zorganizowanie uroczystości.
WięcejLuty 2016 w Muzeum. Poznaj sekrety królewskiej sypialni
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądała prywatna sypialnia Stanisława Augusta, gdzie nocowali królewscy goście, a także co się kryje za kurtyną Teatru Królewskiego, przyjdź do Łazienek Królewskich. Opowieści na ten temat będzie można posłuchać już podczas lutowego zwiedzania Muzeum.
WięcejStara Oranżeria z salami edukacyjnymi. Prace na finiszu
Przestrzeń Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich zmienia się z tygodnia na tydzień. Trwają tam ostatnie prace renowacyjne i wykończeniowe, dzięki który powstaną nowe sale edukacyjne, przeznaczone między innymi na warsztaty rzeźbiarskie.
WięcejSzekspir na plakatach młodych twórców. Wystawa w Galerii Plenerowej
Jak młodzi graficy postrzegają Williama Szekspira i jego spuściznę? Odpowiedź stanowią ich plakaty, które będzie można oglądać w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich przy Al. Ujazdowskich od 27 stycznia do 23 lutego 2016 r. Są to prace z 16. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS, pod hasłem "Szekspir ∞".
Więcej