Śladami łazienkowskiej fauny i flory. Filmy przyrodnicze w PJM
Łazienkowskie ogrody tworzą niepowtarzalny ekosystem. Tysiące drzew, krzewów i roślin zielonych, liczne stawy i cieki wodne oraz żyjące tu zwierzęta sprawiają, że miejsce to odznacza się bardzo dużą bioróżnorodnością. Poznaj bogactwo tutejszej fauny i flory.
WięcejBudowa pawilonu o funkcji toalety zakończona
W rejonie Pomnika Chopina w Łazienkach Królewskich powstał nowoczesny pawilon o funkcji toalety publicznej. Do użytku zostanie oddany na przełomie lipca i sierpnia 2020 r.
WięcejChrzest tulipana "Stanisław August"
Z okazji imienin króla Stanisława Augusta 8 maja 2020 r. w Muzeum Łazienki Królewskie odbył się chrzest nowego tulipana. Nazwany na cześć monarchy piękny kwiat w kolorze ciepłej bieli zdobi łazienkowskie ogrody.
WięcejZwycięzcy 13. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku"
"Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego", wystawa "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" oraz strona internetowa "Powstańcy Śląscy" to zwycięzcy 13. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku", organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie.
Więcej"Dama z gronostajem" w Łazienkach, Biały Dom do Krakowa
Najcenniejsze dzieła z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, w tym "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci, oglądać można w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich w Warszawie. Od 29 maja 2020 r. wyjątkowe zbiory i zabytki Łazienek Królewskich, m.in. Biały Dom, prezentowane są w stolicy Małopolski.
WięcejMateriały dla nauczycieli do pracy zdalnej
Zachęcamy do wykorzystania w pracy zdalnej z uczniami materiałów dostępnych online na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Więcej#Zostańwdomu. Warsztaty dla dzieci online
Dzieci i opiekunów zapraszamy do wspólnej zabawy podczas naszych warsztatów online. Zachęcamy też do skorzystania z propozycji, jak twórczo spędzać czas w domu.
Więcej"Stajnie Pegaza" - kolejny projekt ze środków UE w Łazienkach
Nowa przestrzeń wystawiennicza i edukacyjna z bogatą ofertą programową dla wszystkich zwiedzających, w tym osób z niepełnosprawnościami, to główne założenia projektu "Stajnie Pegaza", kolejnego przedsięwzięcia w Łazienkach Królewskich współfinansowanego ze środków UE, który przyczyni się do ochrony dziedzictwa kulturowego. W Stajniach Kubickiego trwają już prace renowacyjne.
Więcej229. rocznica Konstytucji 3 maja
W tym roku Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy inaczej niż w latach poprzednich, kiedy mogliśmy spotkać się w Łazienkach i dyskutować o największych osiągnięciach czasów Stanisława Augusta. Z okazji 229. rocznicy przygotowaliśmy wybór tekstów i multimediów, które opowiadają o przebiegu "polskiej rewolucji" 1791 r.
WięcejMarcello Bacciarelli - nadworny malarz Stanisława Augusta
Włoski artysta Marcello Bacciarelli był znakomitym portrecistą, autorem scen alegorycznych, historycznych oraz religijnych. Jego dzieła możemy podziwiać w Łazienkach Królewskich, letniej rezydencji Stanisława Augusta, ostatniego władcy Polski.
WięcejMuzealne zbiory bogatsze o broń palną z XVIII i XIX wieku
Do zbiorów Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddział Muzeum Łazienki Królewskie trafiło 40 sztuk dawnej broni palnej. Większość z nich to okazy myśliwskie, kilka ma charakter sportowy, z przeznaczeniem do strzelania do tarczy.
WięcejRuszyła Biblioteka Cyfrowa Łazienek Królewskich
Kilkadziesiąt książek stanowiących kanon literatury epoki oświecenia znaleźć można w nowej Bibliotece Cyfrowej Muzeum Łazienki Królewskie. Zapraszamy do skorzystania z darmowego, w pełni zdigitalizowanego katalogu.
WięcejAkcja "Żonkile". Dołączyliśmy wirtualnie
19 kwietnia 2020 r. minęła 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum Łazienki Królewskie przyłączyło się do akcji społeczno-edukacyjnej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Żonkile", upamiętniającej wydarzenia z 1943 r.
WięcejPlanuj z nami swój dzień
Zachęcamy do korzystania z planerów, przygotowanych przez Muzeum Łazienki Królewskie. Zaplanuj dzień lub tydzień i realizuj swoje zadania oraz cele.
Więcej"Królewskie diagnozy". Sprawdź, o czym pisał Stanisław August
Pisma publicystyczne ostatniego władcy Polski, które formułował w węzłowych momentach swojego panowania, znalazły się w "Królewskich diagnozach", najnowszej publikacji Muzeum Łazienki Królewskie. Dowiemy się m.in., co monarcha napisał po dokonanym na niego zamachu.
WięcejWarszawa oświecona - od konceptu do realizacji. Nowy cykl wykładów
W XVIII wieku Warszawa przeżywała niesłychany rozkwit. Dziedzictwo złotego okresu, choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, nadal kształtuje układ miasta. O tym, jak była oświeceniowa stolica, mowa będzie na nowych wykładach w Łazienkach Królewskich.
WięcejGlobal Mentoring Walk 2020
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca 2020 r. w Łazienkach Królewskich odbyła się 9. edycja Global Mentoring Walk w Polsce, projektu skierowanego do kobiet, które chcą zmieniać świat oraz swoją rzeczywistość dla siebie i innych.
WięcejPrezydent Islandii w Łazienkach Królewskich
Przebywający z oficjalną wizytą w Polsce prezydent Republiki Islandii Gudni Thorlacius Jóhannesson zwiedził 3 marca 2020 r. Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
WięcejLodowe repliki łazienkowskich zabytków na Festiwalu Śniegu w Japonii
Wyrzeźbione z lodu i śniegu Pałac na Wyspie i Pomnik Chopina były głównymi atrakcjami tegorocznego Festiwalu Śniegu w Japonii. Prezentacja cennych zabytków Łazienek Królewskich w Sapporo odbyła się z okazji 100-lecia stosunków polsko-japońskich.
Więcej