Małe Księstwo Weimarskie z artystami o światowej randze. Wykład dr. Macieja Jarzewicza
Niezwykłym dziejom XVIII-wiecznego Księstwa Weimarskiego, którego rola w europejskim Oświeceniu znacznie przewyższa niewielki obszar państwa, poświęcony był wykład dr. Macieja Jarzewicza z cyklu "Oświeceniowa republika władców". Zapraszamy do obejrzenia spotkania w Wirtualnym Muzeum.
WięcejZostań wolontariuszem w Łazienkach Królewskich
Jeśli chcesz prowadzić autorskie zajęcia animacyjno-artystyczne dla najmłodszych, zgłoś się do nas. W Łazienkach Królewskich prowadzimy nabór do nowego programu wolontariackiego "Czwartki w kropki. Baw się jak chcesz!".
WięcejZnani aktorzy czytają Szekspira w Teatrze Królewskim
„Makbet” Williama Szekspira to ostatnia ze sztuk wybitnego elżbietańskiego dramaturga, którą będzie można usłyszeć w Teatrze Królewskim Łazienek Królewskich w interpretacji znanych aktorów. Zapraszamy już 31 stycznia o godz. 12.
WięcejWybitni soliści i barokowe arie. Koncert w Teatrze Królewskim
Znakomici artyści Warszawskiej Opery Kameralnej wystąpili 3 stycznia 2016 r. podczas koncertu noworocznego w Łazienkach Królewskich, w ramach nowego cyklu muzycznego "Barok w Teatrze Królewskim". Wykonali arie z oper A.Vivaldiego i G. F. Haendla, a towarzyszył im zespół Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.
WięcejUtracone podczas wojny popiersie Diany wróciło do Łazienek
Marmurowe popiersie antycznej bogini Diany, zaginione w czasie II wojny światowej, wróciło do Łazienek Królewskich. XVIII-wieczną rzeźbę, która została odnaleziona w wiedeńskim domu aukcyjnym, uroczyście przekazał Muzeum minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Diana jest piękna. To wspaniale, że to dzieło jest z nami - mówił prof. Gliński, podczas konferencji prasowej.
WięcejJean-Antoine Houdon - historia twórcy antycznej Diany
Francuz Jean-Antoine Houdon zasłynął jako wybitny portrecista, robiąc popiersia głośnych postaci oświecenia: polityków, filozofów, naukowców oraz arystokratów. Wykonanie swojej podobizny zlecił mu nawet pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington, który zaprosił go w tym celu do Ameryki.
WięcejOto dzieła odzyskane dla Łazienek przez resort kultury
Obraz "Praczka", bogato zdobiona aplika, stolik do gry w karty oraz marmurowe popiersie antycznej bogini Diany to dzieła, które wróciły do Łazienek Królewskich. Udało się je odzyskać dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odpowiedzialnemu za restytucję dóbr utraconych w czasie II wojny światowej.
WięcejZagraniczne media piszą o rzeźbie Diany
Powrót bezcennego popiersia bogini Diany do Łazienek Królewskich wywołał zainteresowanie zagranicznych mediów. Informację o zaginionej w czasie II wojny światowej rzeźbie, którą udało się odzyskać po 75 latach, podała m.in. brytyjska stacja BBC, dziennik "Daily Mail" oraz amerykańska agencja Associated Press.
Więcej"Wszystkie twarze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Wystawa w Galerii Plenerowej
Aż 50 fotografii, obrazujących pracę osób związanych z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, można oglądać na wystawie pt. "Wszystkie twarze WOŚP" w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.
WięcejDarmowe zwiedzanie Łazienek z serduszkiem WOŚP
W niedzielę, 10 stycznia, podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapraszamy wszystkich darczyńców WOŚP do zwiedzania Łazienek Królewskich. Do obiektów będzie można wejść za darmo, po okazaniu czerwonego serduszka Orkiestry.
WięcejW rosyjskiej TV o dziełach z Łazienek i Stanisławie Auguście
Na wystawie w rosyjskim Ermitażu, poświęconej Katarzynie II i Stanisławowi Augustowi, można oglądać dzieła z Łazienek Królewskich. O ekspozycji i znaczeniu ostatniego władcy Polski opowiadał w rosyjskiej telewizji kurator Sergej Androsov.
WięcejTak nasi goście zwiedzają Łazienki Królewskie. Zobacz film (wideo)
Tysiące gości, wyjątkowa atmosfera, atrakcyjne koncerty i wykłady, ciekawe lekcje muzealne o królewskich kolekcjach oraz nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie - tak przebiegała akcja "Darmowy listopad" w Łazienkach Królewskich. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego niezwykłego wydarzenia.
WięcejŁazienki Królewskie - jak zmieniły się w ciągu ostatnich lat
Największą wartością Łazienek Królewskich jest ich marka emocjonalna. Ludzie kochają to miejsce - mówi Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Łazienek Królewskich w Warszawie, na łamach magazynu ”ThinkTank”, gdzie opowiada o zmianach, jakie zaszyły w ciągu ostatnich lat w Muzeum. Dzięki nim Łazienki przekształcają się z marki lokalnej w europejską.
WięcejZnani podróżnicy o Rzeczpospolitej w XVI-XVIII wieku. Wykład prof. Tygielskiego (wideo)
Historię podróżników i dyplomatów, którzy odwiedzali Rzeczpospolitą w XVI-XVIII wieku przedstawił, podczas spotkania w Pałacu na Wyspie, prof. Wojciech Tygielski. Zainaugurowało ono nowy cykl otwartych wykładów w Łazienkach Królewskich pt. "Oświeceniowa republika marzeń".
WięcejBacciarelli, Casanova, Merlini. Poznaj głośne postaci Oświecenia na nowych wykładach w Łazienkach
"Oświeceniowa republika marzeń” - tak nazywa się nowy cykl otwartych wykładów, organizowanych przez Łazienki Królewskie i Instytut Historii Sztuki UW. Będzie on poświęcony polskiemu Oświeceniu oraz głośnym postaciom tej epoki. Przedstawiona zostanie m.in. historia legendarnego Casanovy i jego przygód w Warszawie, a także nadwornego malarza Stanisława Augusta Marcello Bacciarellego.
WięcejLaureaci konkursu fotograficznego nagrodzeni. "Najlepsze zdjęcia robi się, kiedy łamie się zasady"
- Cieszy nas zaangażowanie w konkurs, w którym mamy okazję połączyć nowe technologie z magicznym miejscem, jakim są Łazienki. Gratuluję zwycięzcom - mówiła Magdalena Olborska z Samsung Electronics Polska, podczas uroczystego wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego "Łazienki Królewskie - Cztery Pory Roku". Już w styczniu startuje jego IV edycja.
WięcejŚwiąteczna iluminacja rozświetliła Łazienki Królewskie
Ogrody Muzeum rozbłysły świąteczno-noworocznym blaskiem. Aleję Chińską wypełniła stylowa iluminacja świetlna, zaś przed Pałacem na Wyspie stanęła kilkumetrowa choinka, tworząc nastrojowy klimat do wieczornych spacerów.
WięcejHistoria niezwykłej galerii Józefa II Habsburga. Obejrzyj wykład dr. Mencfela
Postaci Józefa II Habsburga i galerii malarstwa w Wiedniu był poświęcony wykład, który dr Michał Mencfel poprowadził w ramach cyklu "Oświeceniowa Republika Władców” w Pałacu na Wyspie. W jego trakcie opowiedział o cesarskiej kolekcji i intrygach, jakie miały miejsce w otoczeniu władcy. Zapraszamy do obejrzenia spotkania w Wirtualnym Muzeum.
WięcejDzieła z Łazienek Królewskich na wystawie w rosyjskim Ermitażu
Michail Piotrowski, dyrektor Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie otworzyli uroczyście wystawę pt. "Katarzyna II i Stanisław August. Dwoje oświeceniowych władców w Europie Wschodniej" w rosyjskim Ermitażu. Ekspozycję tworzą m.in. dzieła z Królewskiej Kolekcji Obrazów.
Więcej