Salony Muzyczne w Pałacu na Wyspie
Wszystkich miłośników muzyki poważnej zapraszamy do Pałacu na Wyspie, gdzie już od 4 października 2015 r. zaczynają się Salony Muzyczne. Są one kontynuacją recitali, które latem odbywają się w Łazienkach Królewskich pod Pomnikiem Fryderyka Chopina. W najbliższą niedzielę będzie można posłuchać koncertu autorskich kompozycji Vlasty Traczyk pt. "Słowo, dźwięk, refleksja".
Więcej"Wielka klęska Europy" w Teatrze Królewskim. Obejrzyj transmisję online z debaty
Film "Wielka klęska Europy", który wywołał burzę w Unii Europejskiej, 7 października będzie miał polską premierę w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Pokaz organizują Łazienki Królewskie i Fundacja im. prof. Bronisława Geremka. Po projekcji zaplanowano debatę na temat kryzysu i przyszłości Wspólnoty, którą będzie można oglądać online na stronie Wirtualnego Muzeum.
WięcejHändel wybrzmiał w Łazienkach. Zakończył się I Festiwal Oper Barokowych
Wybitne opery barokowe, w tym "Agrippinę" i "Orlanda", zobaczyli goście I Festiwalu Oper Barokowych "Dramma per Musica", który do 20 września 2015 r. odbywał się w Łazienkach Królewskich. Nie zabrakło także nastrojowych koncertów i recitali. W sumie przed festiwalową widownią wystąpiło blisko 100 artystów, w tym Anna Radziejewska, która rolą "Agrippiny" świętowała 20-lecie swojej pracy zawodowej.
WięcejArtur Rojek o Łazienkach Królewskich: bardzo lubię ten park
- Podziwiam zmiany, które zaszły w ostatnich latach w Łazienkach Królewskich. Bardzo lubię ten park, często w nim bywam - mówi muzyk, Artur Rojek, pytany przez gazetę "Nasze Miasto" o to, które miejsce w Polsce jest, jego zdaniem, godne polecenia. Dodaje, że chciałby, żeby tak jak Łazienki zmieniał się także park Śląski w Chorzowie.
Więcej"Agrippina" w Teatrze Królewskim. "To historia, która sama się gra"
Słynąca z doskonałego libretta "Agrippina" Georga Friedricha Händla wystawiona zostanie w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii na zakończenie I Festiwalu Oper Barokowych "Dramma Per Musica". Czarna komedia polityczno-miłosna, opowiedziana językiem XVIII- wiecznej opery, pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji.
WięcejW Pałacu na Wyspie o Europie i jej relacjach z Rosją oraz Ukrainą
Politolodzy, teoretycy i praktycy stosunków międzynarodowych oraz specjaliści od Rosji i Ukrainy wzięli udział w dwudniowej konferencji "Europa-Rosja-Ukraina" w Łazienkach Królewskich. Spotkanie, które można obejrzeć w Wirtualnym Muzeum, zorganizowało Centrum im. prof. Bronisława Geremka.
WięcejWielki remont w Łazienkach. Wypiękniał Pałac na Wyspie i otoczenie
Wnętrza Pałacu na Wyspie wyremontowane tak, jak widział je Stanisław August, historyczne polichromie odsłonięte w Pałacu Myślewickim, a także odnowione alejki w zabytkowych ogrodach i nowoczesna strona internetowa Muzeum - wszystkie te prace przeprowadzono w Łazienkach Królewskich w ostatnich trzech latach dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków unijnych.
WięcejKrólewska rezydencja w języku migowym. Zwiedzanie Muzeum bez barier
Historię królewskich dzieł oraz prywatnych apartamentów Stanisława Augusta będzie można poznać w języku migowym. Łazienki Królewskie organizują warsztaty podczas, których udostępnią Muzeum osobom mającym do tej pory ograniczony dostęp do kultury. Spotkania odbędą się w ramach III Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, w którym udział zadeklarowało 50 instytucji z całego kraju.
WięcejOpera "Orlando" w Teatrze Królewskim
Prapremiera "Orlanda" G. F. Händla zainaugurowała I Festiwal Muzyki Barokowej "Dramma Per Musica" 2015. Widzowie, w odnowionych wnętrzach Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii, zobaczyli jedną z najpiękniejszych oper barokowych, z którą do tej pory nie zmierzył się żaden polski artysta. - W żadnej filharmonii utwór ten nie brzmiałby jak tutaj - zapewniali twórcy.
WięcejTeatroteka szkolna. Zapraszamy nauczycieli na warsztaty
Jak zmienić polską szkołę oraz wykorzystać w nauczaniu teatr i muzeum? Czy przywództwo nauczycieli to fikcja czy realna możliwość? O tym wszystkim będzie można dyskutować podczas warsztatów organizowanych przez Łazienki Królewskie i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Zapraszamy pedagogów, a także praktyków i teoretyków kultury - przyłączcie się do tej inicjatywy.
WięcejKrólewska kolekcja w jednym katalogu. Poznaj historię wybitnych dzieł
Najpiękniejsze obrazy z kolekcji Stanisława Augusta można podziwiać w najnowszej, poświęconej temu publikacji Łazienek Królewskich. To pierwszy zwarty katalog królewskich dzieł, prezentowanych obecnie w Pałacu na Wyspie. Pozwala on zapoznać się z ich historią, a także symboliką.
WięcejRekord Guinnessa w Łazienkach Królewskich
Aż 1660 miłośników nord walking pojawiło się 5 września 2015 r. w Łazienkach Królewskich, by ustanowić rekord Guinnessa w liczbie osób biorących jednocześnie udział w takich zawodach. Z kolei aktorzy, gwiazdy show-biznesu, sportu, a także znani dziennikarze zmierzyli się w sztafetach Biegu po Nowe Życie.
WięcejReżyserka "Orlando": chcę wywołać u widzów efekt "wow"
"Orlando" to będzie niezwykłe przeżycie dla oka i ucha. Akustyka Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich jest idealnie stworzona do tego typu spektakli - mówi Natalia Kozłowska, reżyserka opery Georga Friedricha Händla. Polska prapremiera "Orlando" zainauguruje 4 września 2015 r. I Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica.
WięcejI Festiwal Oper Barokowych w Teatrze Królewskim
Polska prapremiera "Orlanda", jednej z najlepszych oper mistrza barokowej muzyki Georga Friedricha Händla, zainauguruje 4 września 2015 r. I Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica. Do 20 września w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii publiczność będzie mogła uczestniczyć w operach i koncertach prezentujących dzieła muzyczne baroku.
WięcejWystawa zdjęć MSZ w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich
Aż 54 zdjęcia ilustrujące Polską Pomoc dla poszkodowanej ludności m.in. z Ukrainy, Libanu, Afganistanu, Etiopii, Ghany, a także z Rwandy i Sudanu można zobaczyć w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. Wystawa fotografii przygotowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych potrwa do 28 września 2015 r.
WięcejPokaz "Z mroku" Leszka Mądzika, czyli gra świateł i ulotne piękno natury
Grę świateł i muzyki, która ujawniała ulotne piękno natury Łazienek Królewskich, można było obejrzeć w sobotę i w niedzielę wieczorem przed Pałacem na Wyspie podczas jubileuszowych pokazów "Z mroku". Dzieło przygotował Leszek Mądzik - wybitny reżyser i scenograf, który 45 lat temu założył Scenę Plastyczną KUL w Lublinie.
WięcejGrupa Laokoona przy muzyce i świetle w Starej Oranżerii
22 sierpnia 2015 r. Łazienki Królewskie zorganizowały wieczorne zwiedzanie Królewskiej Galerii Rzeźby i Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii. Tego wieczoru przy dźwiękach nastrojowej muzyki można było podziwiać rzeźby starożytnego świata, m.in. słynną na cały świat Grupę Laokoona.
WięcejWizerunek Łazienek Królewskich w badaniu socjologów
Modernizacja obiektów i konserwacja zabytków oraz poszerzenie oferty kulturalnej to zmiany, które najbardziej podobają się gościom Łazienek Królewskich - wynika tak z badania, które w lipcu br. przy okazji Festiwalu Strefa Ciszy przeprowadzili socjologowie. Wśród głównych powodów wizyty w Łazienkach większość ankietowanych wskazywało na relaks i spacer.
WięcejMistrzowska gra na fletach podczas Festiwalu Światła
"Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie" to tytuł koncertu, który w niedzielę wieczorem odbył się w ozdobionym czerwonymi lampionami Ogrodzie Chińskim. Tym razem - w ramach trwającego do końca sierpnia Festiwalu Światła - wystąpili wybitni wirtuozi fletu Vlastislav Matousek z Czech i Marek Nahajowski z Polski.
Więcej