Debata o UE w Teatrze Królewskim. "Europa musi się obudzić"
Moim celem było stworzenie filmu, który dotrze do ludzi i nimi wstrząśnie. Europa musi się obudzić i taki sygnał powinien wyjść od społeczeństwa - mówiła Annalisa Piras, reżyserka "Wielkiej klęski Europy". Polska premiera dokumentu podobnie, jak towarzysząca jej debata o przyszłości UE, odbyły się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, w ramach "Śród Europejskich" organizowanych przez Łazienki Królewskie i Fundację im. Prof. Bronisława Geremka.
WięcejW Łazienkach Królewskich powstaje Ogród Holenderski
Setki tulipanów i narcyzów, a następnie róż, hortensji oraz bylin zakwitną wiosną w Ogrodzie Oranżeryjnym Łazienek Królewskich. Rośliny te utworzą tzw. Ogród Holenderski, którego projektantem jest Holender Niek Roozen.
WięcejNagroda im. Barbary Skargi dla tych, "którzy chcą i potrafią myśleć” wręczona w Teatrze Królewskim
Piotr Graczyk został laureatem tegorocznej Nagrody im. Barbary Skargi. Nagrodę za esej "Przyszłość pewnej przenośni. Przyczynek do pytania o historię sztuki" wręczono mu podczas uroczystości w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Wyróżnieni zostali także Joanna Bednarek, Jacek Dobrowolski, Bartosz Działoszyński oraz Piotr Kozak.
WięcejW Pałacu na Wyspie przyznano Nagrodę Wolności Słowa
Peter Greste, Mohamed Fahmy i Baher Mohamed - dziennikarze telewizji Al-Jazeera - zostali laureatami trzeciej edycji IAPC Freedom of Speech Award (Nagrody Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów). Wyróżniono ich za niezłomną obronę prawdy i prawa do wolności wypowiedzi, nawet za cenę więzienia.
WięcejPałac Myślewicki w nowym blasku. Zobacz historyczne polichromie
Pałac Myślewicki, jeden z najważniejszych budynków Łazienek Królewskich, odzyskał dawny blask. Konserwatorom udało się odsłonić historyczne polichromie i przywrócić zabytkowi kolorystykę zgodną z jego autentycznym XVIII-wiecznym charakterem. Wnętrze obiektu zostało także wzbogacone o kopie antycznych rzeźb.
WięcejPolscy ratownicy w akcji. Wystawa w Galerii Plenerowej
Wystawę "Życie Innych - bezpieczni w górach, bezpieczni nad wodą", poświęconą codziennej, heroicznej pracy ratowników GOPR, WOPR oraz MOPR, można było oglądać do 2 listopada 2015 r. w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. Powstała ona pod patronatem PZU, który od lat wspiera system ratownictwa w Polsce.
Więcej"Król, muzy i pomarańcze" wyróżnione na Przeglądzie Książki Turystycznej
Książka "Król, muzy i pomarańcze", dzięki której najmłodsi goście Łazienek Królewskich mogą poznać sekrety Starej Oranżerii, została wyróżniona w Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
WięcejLech Majewski w Pałacu Myślewickim. Spotkanie z artystą
Reżyser, pisarz i malarz Lech Majewski, pracujący obecnie głównie za granicą, był gościem spotkania z cyklu "Artyści w Łazienkach". Rozmowę z niezwykle wszechstronnym twórcą, która odbyła się w odnowionym Pałacu Myślewickim, poprowadził fotograf Czesław Czapliński.
WięcejZwiedzaj Pałac na Wyspie z telefonem. Rób zdjęcia i poznawaj królewskie dzieła
"Kulturysta" - tak nazywa się aplikacja mobilna, dzięki której goście Łazienek Królewskich, zwiedzając Pałac na Wyspie, mogą robić zdjęcia ulubionym dziełom i jednocześnie otrzymywać informacje oraz ciekawostki na ich temat. Aplikację, która jest darmowa, przygotowano na zlecenie Grupy PZU, mecenasa Muzeum.
WięcejNorwesko-polskie seminarium w Teatrze Królewskim
Teoretycy i praktycy kultury dyskutowali w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii o działaniach edukacyjnych, społecznych oraz wystawienniczych w zabytkowej przestrzeni. Był to temat dwudniowego seminarium pt. "Edukacja i ekspozycja w zabytkowym teatrze", które odbyło się dzięki współpracy między Fundacją Muzeów Regionu Østfold w Norwegii i Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
WięcejZawody z pierwszej pomocy Czterech Rezydencji Królewskich
Umiejętnością udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach, a także po upadku ze schodów musieli wykazać się uczestnicy zawodów, jakie odbyły się w Łazienkach Królewskich. Zostały one zorganizowane w ramach współpracy Czterech Rezydencji Królewskich - Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie.
WięcejMozil zaśpiewał Miłosza. Wyjątkowy koncert w Teatrze Królewskim
Miłośnicy poezji Czesława Miłosza mogli posłuchać jej w interpretacji muzyka Czesława Mozila, a także aktorów Anny Cieślak i Adama Woronowicza. Wyjątkowy koncert zainaugurował Salony Poezji w Teatrze Królewskim. Kolejne spotkanie z poezją, w niedzielę 11 października, będzie należeć do Pablo Nerudy, którego twórczość przedstawią Wojciech Malajkat i Aleksander Sosiński.
WięcejSpacer z chórem Gre Badane po Łazienkach. Weź udział w spektaklu
Zapraszamy na wyjątkowy finał III Festiwalu Edukacji w Łazienkach Królewskich, podczas którego będzie można zobaczyć spektakl muzyczny chóru eksperymentalnego Gre Badanie "Po Burzy". Artyści, prowadząc publiczność przez łazienkowskie ogrody i muzealne obiekty, opowiedzą historię o zemście, miłości, zdradzie i przebaczeniu.
WięcejWielkie rysowanie antycznych rzeźb. Zapraszamy do Starej Oranżerii
Chcesz poznać tajniki rysowania antycznych rzeźb, weź udział w akcji "Wielkie rysowanie" w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich. Na warsztaty po okiem Arkadiusza Karapudy, adiunkta na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zapraszamy wszystkich chętnych, a zwłaszcza gimnazjalistów, licealistów oraz studentów.
WięcejKonkurs Chopinowski na historycznych fotografiach w Galerii Plenerowej
Historię najważniejszego konkursu muzycznego świata i emocje towarzyszące temu niezwykłemu wydarzeniu przybliża wystawa "Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina, 1927-2015". Jej otwarcie nastąpiło w przededniu rozpoczęcia 17. już edycji tego konkursu.
WięcejIII Festiwal Edukacji: konkursy, warsztaty i występ chóru
Podczas III Festiwalu Edukacji w Łazienkach Królewskich nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi będą mogli posłuchać historii o tym, co kryje się w Starej Oranżerii, którą przybliży im aktorka Jolanta Fraszyńska. Ich rodzicom oferujemy zaś liczne warsztaty oraz muzyczny spektakl, podczas którego chór "Gre Badanie" przeprowadzi publiczność przez łazienkowskie ogrody i muzealne obiekty.
WięcejNajmłodsi poznają tajemnice Starej Oranżerii z Jolantą Fraszyńską
Sekrety Starej Oranżerii, jednego z najciekawszych miejsc w Łazienkach Królewskich, odsłoni przed dziećmi i ich rodzicami aktorka Jolanta Fraszyńska podczas wspólnego czytania książki "Król, Muzy i Pomarańcze, czyli co kryje się w Starej Oranżerii". Najmłodsi goście Muzeum będą mogli poznać greckich bogów i antyczne muzy, a także starożytne rzeźby.
WięcejCzesław Mozil zaśpiewa w Łazienkach poezję Miłosza
Utwory polskiego noblisty Czesława Miłosza w interpretacji muzyka Czesława Mozila, a także aktorów Anny Cieślak i Adama Woronowicza zainaugurują kolejny sezon Salonów Poezji w Łazienkach Królewskich. Twórczości wybitnego poety i pisarza będzie można posłuchać już w niedzielę 4 października 2015 r. o godz. 12.00.
WięcejArtyści i eksperci w Starej Oranżerii. Seminarium o zabytkowym teatrze
"Edukacja i ekspozycja w zabytkowym teatrze" - to hasło seminarium, które 5 i 6 października 2015 r. odbędzie się w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich. W dyskusji wezmą udział artyści i eksperci, którzy zaprezentują interesujące działania edukacyjne, społeczne oraz wystawiennicze w zabytkowej przestrzeni.
Więcej