Łazienki na Targach Książki Historycznej. Na czytelników czekają atrakcje
Wszystkich, którzy lubią książki, zachęcamy do odwiedzenia stoiska Łazienek Królewskich na XXIV Targach Książki Historycznej, odbywających się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, w dniach 26-29 listopada. Na naszych czytelników czekają ciekawe wydawnictwa, a także upominki i publikacje w promocyjnych cenach.
WięcejAkcja animacyjna - zdecyduj, co będzie się działo w Teatrze Królewskim
"Do Teatru Królewskiego przyjdę, aby…" - takie pytanie już w najbliższy weekend zadawać będą gościom Łazienek Królewskich edukatorzy Muzeum. Zabrane w ten sposób odpowiedzi posłużą jako wskazówki przy układaniu programu Teatru Królewskiego, by jak najlepiej spełniał oczekiwania odwiedzających go osób. Zapraszamy do udziału w naszej animacji.
WięcejZapomniani kompozytorzy, muzyka arystokratów. Wyjątkowe koncerty w Pałacu na Wyspie
Muzyka zapomnianych kompozytorów z XIX i XX wieku oraz kapeli rorantystów, która działała na Wawelu przez ponad trzysta lat, ciesząc się legendarnym wręcz uznaniem, wybrzmiała w Pałacu na Wyspie, w ramach festiwalu "Polska Muzyka Odnaleziona". Było też można posłuchać utworów, które nie są współcześnie wykonywane, a były doskonale znane polskiej arystokracji.
WięcejAktorzy czytają "Fircyka w zalotach" w Teatrze Królewskim
"Fircyka w zalotach", w interpretacji znanych aktorów Teatru Ateneum, możemy usłyszeć w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Sztukę komediopisarza i poety Franciszka Zabłockiego czytali już Krzysztof Tyniec i Bartłomiej Nowosielski, zaś w najbliższą niedzielę, 29 listopada, zaprezentują ją Marian Opania i Wiktor Zborowski.
Więcej„Co jest grane” poleca nocny spacer po Pałacu na Wyspie
- W listopadowe sobotnie wieczory, kiedy możemy zwiedzać bezpłatnie Pałac na Wyspie, dowiemy się, co jadał na śniadanie król Stanisław August, a także co leżało na jego biurku. Dowiemy się również, który obraz był jego ulubionym dziełem - w taki sposób najnowsze "Co jest grane", dodatek kulturalny do "Gazety Wyborczej", opisuje nocny spacer po jednym z najcenniejszych polskich zabytków.
WięcejBenefis Andrzeja Krzeczunowicza i nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Teatrze Królewskim
Jubileusz 85-lecia Andrzeja Krzeczunowicza, dziennikarza i wieloletniego pracownika Radia Wolna Europa odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Uroczystość była też okazją do świętowania 70-lecia Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, który w Łazienkach Królewskich przyznał swoje doroczne nagrody: za całokształt twórczości - poetce Annie Frajlich, a za upowszechnianie kultury i literatury polskiej w świecie - prof. Ewie Thompson.
WięcejFestiwal De Musica. Trzy dni muzyki klasycznej w Łazienkach
Wykład prof. Karola Bergera, światowej sławy muzykologa, oraz dyskusje przybliżające muzykę klasyczną znalazły się w programie festiwalu De Musica, który odbył się w Łazienkach Królewskich. Nie zabrakło też międzynarodowej konferencji, podczas której wybitni eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Polski zastanawiali się nad oddziaływaniem muzyki na kulturę Oświecenia w Europie.
WięcejNagroda im. Bolesława Prusa w Teatrze Królewskim
Jacek Żakowski i Katarzyna Błaszczyk zostali laureatami Nagrody im. Bolesława Prusa (edycja 2015). Stowarzyszenie Dziennikarzy RP przyznało ją ponownie po 17 latach przerwy. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii.
WięcejJak Katarzyna II rządziła Oświeceniem. Obejrzyj wykład prof. Pomiana
Bohaterką kolejnego wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika władców" była Katarzyna II, cesarzowa Rosji. Jej historię przedstawił, w Teatrze Królewskim, prof. Krzysztof Pomian. Jeden z najwybitniejszych polskich historyków, znawca dziejów europejskiego kolekcjonerstwa oraz muzealnictwa opowiedział, jak próbowała zarządzać europejskim Oświeceniem, masowo kupując dzieła sztuki, a nawet całą bibliotekę.
WięcejFestiwal Paderewskiego. Setki gości na koncertach w Teatrze Królewskim
Koncert "Paderewski - jazz inspiracje", w aranżacji Krzesimira Dębskiego, oraz recital "Salon odrzuconych" przyciągnęły do Łazienek Królewskich setki gości. Oba wydarzenia odbyły się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego, poświęconego twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu. Zapraszamy na fotorelację.
WięcejRekordowy tydzień "Darmowego listopada" 2015 w Rezydencjach Królewskich
Ponad 47 tysięcy gości odwiedziło w pierwszym tygodniu "Darmowego listopada" Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Akcja bezpłatnego zwiedzania trwa do końca miesiąca, warto więc wybrać się do Rezydencji Królewskich, by zobaczyć, jak mieszkali kiedyś polscy władcy.
Więcej"Świadek historii" w Pałacu na Wyspie. Nagroda IPN przyznana
- Reprezentujemy różne środowiska, ale Polska jest bliska naszym sercom. Miłość do niej, to coś, co nas łączy. Chcemy tę miłość przekazać naszym dzieciom, uczniom oraz ludziom, wśród których żyjemy - mówili laureaci nagrody "Świadek historii", przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość, podczas której wyróżnienie po raz pierwszy otrzymały osoby spoza Polski, w tym nauczycielki i społecznicy, odbyła się 12 listopada 2015 r. w Pałacu na Wyspie.
WięcejBrytyjski "The Sun" poleca Łazienki Królewskie
Warszawa znalazła się w zestawieniu pięciu europejskich miast, które zdaniem brytyjskiego dziennika "The Sun" warto odwiedzić przed Bożym Narodzeniem. Gazeta, jako atrakcję turystyczną w stolicy, wymienia Łazienki Królewskie z "przepięknym" Pałacem na Wyspie.
WięcejUtracona podczas wojny rzeźba Jeana-Antoine’a Houdona wraca do Łazienek
Marmurowe popiersie antycznej bogini Diany, zrabowane przez nazistów w czasie II wojny światowej z Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, wraca do Polski - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. XVIII-wieczna rzeźba została odnaleziona w Wiedniu, gdzie trafiła na sprzedaż w tamtejszym domu aukcyjnym.
WięcejHistoria polskich rezydencji w albumie wydawnictwa BOSZ
Najznamienitsze polskie rezydencje królewskie na współczesnych i archiwalnych fotografiach, a także unikatowe, niepublikowane wcześniej materiały prezentujące ich architektoniczną okazałość - wszystko to można zobaczyć w albumie "Rezydencje królewskie" wydawnictwa BOSZ. Daje on czytelnikom okazję do podróży po najważniejszych polskich zabytkach i poznania ich historii.
WięcejStanisław Leszczyński - przygody króla-filozofa. Wykład prof. Pieńkosa
Historia króla Rzeczpospolitej Stanisława Leszczyńskiego, który sprawił, że Księstwo Lotaryngii i Baru stało się europejskim fenomenem, była tematem wykładu prof. Andrzeja Pieńkosa w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Spotkanie zainaugurowało cykl "Oświeceniowa republika władców", poświęcony nie tylko władcom, ale też bohaterom drugiego planu - królewskim doradcom i współpracownikom.
WięcejŁazienki Królewskie zachwycają jesienią. Zobacz film z drona
Łazienki Królewskie są piękne o każdej porze roku, jednak to właśnie jesienią królewskie ogrody wyglądają niezwykle malowniczo, zwłaszcza przy tak korzystnej jak ostatnio aurze. Można się o tym przekonać, oglądając film nakręcony z drona przez jednego z gości Muzeum.
Więcej"Co to znaczy być Europejczykiem?". Obejrzyj debatę
Studenci z różnych krajów Europy wzięli udział w dyskusji pod hasłem "Co to znaczy być Europejczykiem?", która odbyła się w Pałacu na Wyspie. Debatę, z cyklu "Środy Europejskie", zorganizowały Łazienki Królewskie i Fundacja im. Prof. Bronisława Geremka. Zapraszamy do obejrzenia jej w Wirtualnym Muzeum.
WięcejMinister kultury: ułatwiamy dostęp do królewskich rezydencji
- Zależało nam na tym, aby Polacy świadomie podejmowali w listopadzie decyzję o przyjściu do muzeów. To bowiem miesiąc szczególny, jako czas głębszej refleksji nad historią w związku z rocznicą odzyskania niepodległości - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska, na konferencji poświęconej akcji "Darmowy listopad" w czterech rezydencjach królewskich. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Łazienki Królewskie zapraszają w listopadzie na bezpłatne zwiedzanie.
Więcej