Rekordowy "Darmowy listopad" 2015. Tysiące gości w Łazienkach
Ponad 74 tysiące osób odwiedziło Łazienki Królewskie podczas "Darmowego listopada” w 2015 r. Przez cały miesiąc można było zwiedzać bezpłatnie cenne zabytki oraz poznawać ich historię. Akcja odbywała się także na Zamku Królewskim na Wawelu, Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
WięcejWystawa fotografii teatralnej - wybitne spektakle i aktorzy od kulis
Ponad sto prac uczestników pierwszej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, w tym zdjęć ze spektakli teatrów dramatycznych, lalkowych, muzycznych oraz tańca będzie można zobaczyć w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich. Wyróżniają się one wyjątkową estetyką oraz walorami artystycznymi.
WięcejŚwięta pachnące cytrusami. Rodzinne warsztaty w Starej Oranżerii
Jeśli chcecie, aby wasze domy wypełniły się egzotycznymi zapachami goździków i pomarańczy, przyjdziecie do Łazienek Królewskich. Podczas rodzinnych warsztatów wspólnie zrobimy świąteczne dekoracje z egzotycznych owoców. Spotkanie odbędzie się już 6 grudnia o godz. 11 w Starej Oranżerii.
WięcejMikołajki w Łazienkach. Zwiedź Muzeum za darmo
Z okazji Mikołajek Łazienki Królewskie przygotowały dla swoich gości niespodziankę. 6 grudnia 2015 r. obiekty Muzeum: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki i Starą Oranżerię będzie można zwiedzać za darmo i przy okazji posłuchać historii o świętach na dworze Stanisława Augusta.
Więcej"Darmowy listopad" 2015. Nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie
Setki gości wzięły udział w "Nocny zwiedzaniu Pałacu na Wyspie", które odbyło się w ramach "Darmowego listopada". W nastrojowym świetle można było oglądać Królewską Kolekcję Obrazów i poznać historię jednego z najcenniejszych polskich zabytków. Były też inne atrakcje - w strojach z epoki występowali członkowie stowarzyszenia "Arsenał". Zapraszamy na fotorelację.
WięcejŁazienki Królewskie w Międzynarodowej Radzie Muzeów
Łazienki Królewskie zostały członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, która jako organizacja pozarządowa działa od kilkudziesięciu lat i zrzesza ponad 35 tysięcy osób na całym świecie. Siedzibą Polskiego Komitetu Narodowego ICOM jest Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
WięcejŁazienki w spocie o zielonej Warszawie
Łazienki Królewskie ze swoimi rozległymi ogrodami znalazły się w krótkim filmie promującym Warszawę, jako miasto ubiegające się o tytuł "Zielonej Stolicy Europy" w 2018 r. W spocie zostały także pokazane: dzielnica Śródmieście, Park Skaryszewski, oczyszczalnia ścieków "Czajka" oraz dzikie brzegi Wisły. Zachęcamy do oglądania.
WięcejMłodzi historycy UW o mniej znanym wizerunku Stanisława Augusta
Stanisław August jako pisarz polityczny, z troską spoglądający na sytuację Rzeczypospolitej - to temat seminarium Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską Łazienek Królewskich oraz Sekcji Czasów Stanisławowskich Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW, które odbyło się w Pałacu Myślewickim. Zostało ono zorganizowane z okazji 251. rocznicy koronacji ostatniego króla Polski. Zapraszamy do obejrzenia spotkania w Wirtualnym Muzeum.
Więcej"Darmowy listopad" 2015 na półmetku. Ponad 100 tysięcy gości w królewskich rezydencjach
Aż 115 tysięcy gości odwiedziło przez pierwsze dwa tygodnie "Darmowego listopada" Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Akcja bezpłatnego zwiedzania trwa tylko do końca miesiąca, warto więc skorzystać z okazji i wybrać się do rezydencji królewskich, by obejrzeć najważniejsze polskie zabytki oraz poznać ich historię.
WięcejŁazienki na Targach Książki Historycznej. Na czytelników czekają atrakcje
Wszystkich, którzy lubią książki, zachęcamy do odwiedzenia stoiska Łazienek Królewskich na XXIV Targach Książki Historycznej, odbywających się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, w dniach 26-29 listopada. Na naszych czytelników czekają ciekawe wydawnictwa, a także upominki i publikacje w promocyjnych cenach.
WięcejAkcja animacyjna - zdecyduj, co będzie się działo w Teatrze Królewskim
"Do Teatru Królewskiego przyjdę, aby…" - takie pytanie już w najbliższy weekend zadawać będą gościom Łazienek Królewskich edukatorzy Muzeum. Zabrane w ten sposób odpowiedzi posłużą jako wskazówki przy układaniu programu Teatru Królewskiego, by jak najlepiej spełniał oczekiwania odwiedzających go osób. Zapraszamy do udziału w naszej animacji.
WięcejZapomniani kompozytorzy, muzyka arystokratów. Wyjątkowe koncerty w Pałacu na Wyspie
Muzyka zapomnianych kompozytorów z XIX i XX wieku oraz kapeli rorantystów, która działała na Wawelu przez ponad trzysta lat, ciesząc się legendarnym wręcz uznaniem, wybrzmiała w Pałacu na Wyspie, w ramach festiwalu "Polska Muzyka Odnaleziona". Było też można posłuchać utworów, które nie są współcześnie wykonywane, a były doskonale znane polskiej arystokracji.
WięcejAktorzy czytają "Fircyka w zalotach" w Teatrze Królewskim
"Fircyka w zalotach", w interpretacji znanych aktorów Teatru Ateneum, możemy usłyszeć w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Sztukę komediopisarza i poety Franciszka Zabłockiego czytali już Krzysztof Tyniec i Bartłomiej Nowosielski, zaś w najbliższą niedzielę, 29 listopada, zaprezentują ją Marian Opania i Wiktor Zborowski.
Więcej„Co jest grane” poleca nocny spacer po Pałacu na Wyspie
- W listopadowe sobotnie wieczory, kiedy możemy zwiedzać bezpłatnie Pałac na Wyspie, dowiemy się, co jadał na śniadanie król Stanisław August, a także co leżało na jego biurku. Dowiemy się również, który obraz był jego ulubionym dziełem - w taki sposób najnowsze "Co jest grane", dodatek kulturalny do "Gazety Wyborczej", opisuje nocny spacer po jednym z najcenniejszych polskich zabytków.
WięcejBenefis Andrzeja Krzeczunowicza i nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Teatrze Królewskim
Jubileusz 85-lecia Andrzeja Krzeczunowicza, dziennikarza i wieloletniego pracownika Radia Wolna Europa odbył się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Uroczystość była też okazją do świętowania 70-lecia Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, który w Łazienkach Królewskich przyznał swoje doroczne nagrody: za całokształt twórczości - poetce Annie Frajlich, a za upowszechnianie kultury i literatury polskiej w świecie - prof. Ewie Thompson.
WięcejFestiwal De Musica. Trzy dni muzyki klasycznej w Łazienkach
Wykład prof. Karola Bergera, światowej sławy muzykologa, oraz dyskusje przybliżające muzykę klasyczną znalazły się w programie festiwalu De Musica, który odbył się w Łazienkach Królewskich. Nie zabrakło też międzynarodowej konferencji, podczas której wybitni eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Polski zastanawiali się nad oddziaływaniem muzyki na kulturę Oświecenia w Europie.
WięcejNagroda im. Bolesława Prusa w Teatrze Królewskim
Jacek Żakowski i Katarzyna Błaszczyk zostali laureatami Nagrody im. Bolesława Prusa (edycja 2015). Stowarzyszenie Dziennikarzy RP przyznało ją ponownie po 17 latach przerwy. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii.
WięcejJak Katarzyna II rządziła Oświeceniem. Obejrzyj wykład prof. Pomiana
Bohaterką kolejnego wykładu z cyklu "Oświeceniowa republika władców" była Katarzyna II, cesarzowa Rosji. Jej historię przedstawił, w Teatrze Królewskim, prof. Krzysztof Pomian. Jeden z najwybitniejszych polskich historyków, znawca dziejów europejskiego kolekcjonerstwa oraz muzealnictwa opowiedział, jak próbowała zarządzać europejskim Oświeceniem, masowo kupując dzieła sztuki, a nawet całą bibliotekę.
WięcejFestiwal Paderewskiego. Setki gości na koncertach w Teatrze Królewskim
Koncert "Paderewski - jazz inspiracje", w aranżacji Krzesimira Dębskiego, oraz recital "Salon odrzuconych" przyciągnęły do Łazienek Królewskich setki gości. Oba wydarzenia odbyły się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego, poświęconego twórczości wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu. Zapraszamy na fotorelację.
Więcej